Mushkonjat e bezdisshme, të babëzitura dhe të bezdisshme mund të prishin mbrëmjen e ngrohtë të kujtdo. Për fat të mirë, ekziston një zgjidhje e lehtë e dhënë nga vetë natyra: pilivesat. Këto insekte shumëngjyrëshe mund të hanë deri në 100 mushkonja në ditë!

Ne kemi ka krijuar një listë me lule që janë të preferuarat për pilivesat. Mbjellja e tyre në kopshtin tuaj mund t’i tërheqë lehtë këto insekte dhe t’i mbajë nën kontroll ato mushkonja të këqija!

Susan me sy të zi

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe një kopshtar i papërvojë nuk duhet të ketë probleme në rritjen e këtyre luleve rrezatuese. Ato janë të përsosura për vendet me klimë të ngrohtë dhe mund të përshtaten me pothuajse çdo lloj toke. E gjithë ajp çfarë ju duhet të bëni është t’i mbillni ato në një vend ku lulet mund të marrin shumë rrezet e diellit dhe t’i ujisin rregullisht.

Sherebelë livadhi

© depositphotos.com

Këtu është një tjetër lule që rritet lehtë dhe jo vetëm që mund të tërheqë pilivesat por edhe insekte të tjera të vogla në kopshtin tuaj. Ajo nuk ka nevojë për shumë ujitje për të vazhduar të lulëzojë, gjë që e bën atë një bimë perfekte për zona të thata. Përveç kësaj, ngjyra e saj e butë vjollcë i jep kopshtit tuaj një pamje shumë të bukur.

Lule të bardha të egra

© Andrea Pokrzywinski / flickr

Yarrows u përdorën gjerësisht në një fabrikë ilaçi në oborrin e shtëpisë në të kaluarën për plagë dhe trajtime për hundën. Por ju mund t’i përdorni ato për të ftuar pilivrsat! Lulet e tyre të mëdha ofrojnë një aromë të këndshme dhe janë gjithashtu një burim i rëndësishëm nektari për polenizuesit. Pasi të bëhet sezoni, ju mund t’i thani lulet dhe t’i përdorni në rregullime.

Lulet e thata Joe-Pye

© shutterstock.com © depositphotos.com

Lulet e thata Joe-Pye ndjehen mirë si në diell ashtu edhe në hije të pjesshme. Lulet e tyre të çrregullta do të tërheqin edhe fluturat dhe bletët në vendin tuaj. Ato gjithashtu hulumtohen me lehtësi, kështu që ju duhet të kontrolloni rritjen e tyre herë pas here. Në fund të sezonit të verës, lulet e thata Joe-Pye mund të bëjnë çaj të mirë.

Borage

© pixabay.com

Borage mund të zgjasë gjithë sezonin e verës deri sa të dalë e ngrirë. Është një lule e thjeshtë, nuk është e frikësuar nga thatësira dhe është vetë-mbjellëse. Gjithashtu, ajo ka një lule të freskët dhe mund të shtohet në kos, djathë, apo edhe sallatë.

Echinacea (coneflower)

© pixabay.com © Bloodtruffle / reddit

Echinacea është një bimë shumëvjeçare që lulëzon në çdo kopsht dhe në çdo klimë. Megjithëse ajo rritet ngadalë, ato mund t’i japin kopshtit tuaj një shpërthim të paharrueshëm me ngjyra, pasi ju mund të rritni lloje të ndryshme të echinacea (në të verdhë, portokalli, etj.) të kuqe, rozë, vjollcë dhe të bardha. Për më tepër, ato duken mirë në një tufë lulesh.

Lule kokëshigjeta (Sagittaria latifolia)

© Joshua Mayer / flickr © shutterstock.com

Për kopshtarët më me përvojë që kanë një pellg, ka disa lule uji që janë po aq tërheqëse për pilivesat si lulet e tokës. Lulet kokëshigjeta janë një shumëvjeçare ujore që ngadalë formojnë një koloni. Petalet e tyre të buta të bardha dhe qendra e verdhë nuk mund ta lënë askënd indiferent!

Zambak uji (Nymphaea)

© shutterstock.com

Zambakët e ujit ndjehen mirë në një pellg me çdo madhësi apo edhe në një vaskë në oborr. Këto lule të bukura që notojnë në ujë janë të preferuarat e pilivesave. Për t’i rritur ato, duhet të vendosni enë nën ujë dhe bima do të hapë rrënjë.

Rrikë uji (Equisetum fluviatile)

© shutterstock.com

Kjo është një bimë e zakonshme pranë kënetave dhe zonave të ndryshme të lagështa. Ajo nuk ka lule ose gjethe të rregullta. Mund të marrë një ngjyrë të bukur të gjelbër të errët në pellgun tuaj ndërsa pilivesat i përdorin ato gjatë fazave të nimfës dhe të rriturve.

Pickerel rush

© shutterstock.com © shutterstock.com

Pickerel rush ka një fidan me shumë lule të vogla vjollcë në majë të saj. Gjethet e saj janë të mëdha, në formë zemre. Kjo bimë shumëvjeçare mund të rritet në pellgje të cekëta dhe të thella (deri në 1 metër). Pilivesat e duan atë!

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re