Policia e Tiranës  ka dhënë njoftimin zyrtar në lidhje me ngjarjen e ndodhur dje në rrugën ‘Ndre Mjeda’ në Tiranë, ku si pasojë e armës së zjarrit mberi i plagosur biznesmeni Sino Llanaj, si dhe një kalimtar i rastit, ndërkohë që me sende të forta u lëndua roja i pallatit.

Në fund të hetimeve, Policia e Tiranës njofton se ka vënë në pranga dy biznesmenët Alber Allmuça dhe Sino Llanaj, ndërkohë që personi që ka gjuajtur më armë është identifikuar dhe është shpallur në kërkim. Llanaj akuzohet për goditje për shkak të detyrës, ndërsa Allmuça vetëm për moskallëzim të krimit.

Njoftimi i plotë i Policisë:

Zbardhet dhe dokumentohet ngjarja e ndodhur ditën e djeshme në rrugën “Ndre Mjeda”. Vihen në pranga 5 shtetas, procedohet në gjendje të lirë 1 shtetas tjetër. Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale një sasi municioni, një armë e ftohtë dhe 5 aparate celular.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr. 2 Tiranë, në bashkëpunim me specialistët për Hetimin e Krimeve në DVP Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, falë veprimeve të shpejta profesionale dhe hetimore bënë të mundur zbardhjen e ngjarjes së ndodhur në rrugën “Ndre Mjeda”, ku u plagosën me armë zjarri 2 shtetas dhe u dëmtua me sende të forta një shtetas tjetër.

Në vijim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

A. A., 53 vjeç, për veprën penale “Moskallëzim i krimit”; S. Ll., 46 vjeç, për veprat penale “Goditja për shkak të detyrës” dhe “Moskallëzimi i krimit”; Sh. B., 41 vjeç, për veprat penale “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta” dhe “Moskallëzimi i krimit”; S. M., 52 vjeç, dhe A. L., 48 vjeç, për veprën penale “Moskallëzim i krimit”; Si dhe u procedua në gjendje të lirë shtetasi K. K., për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës”.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore ka rezultuar se shtetasi S. Ll., së bashku me persona të tjerë, ka shkuar në kompleksin në rrugën “Ndre Mjeda”, ku janë konfliktuar fizikisht me rojet e sigurisë duke përdorur sende të forta dhe armë zjarri.

Policia ka bërë të mundur identifikimin e njërit prej shtetasve (për arsye hetimore nuk bëhen të ditura gjeneralitetet e tij), i cili ka qëlluar me armë zjarri. Po punohet për kapjen e tij. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

(E.K/Faxweb.al)

/faxweb