Një të shtënë në Boulder të Colorados vrau dhjetë persona dje, përfshirë oficerin e policisë 51-vjeçar Eric Talley.

Sulmi ndodhi në një supermarket dhe autoritetet në Boulder raportuan se një 21-vjeçar nga Arvada, gjithashtu një qytet në Colorado, i quajtur Ahmad Al Aliwi Alissa, ishte njeriu që morri dhjetë jetë, për të cilin dyshohet se është i sëmurë mendor.

Shefi i Policisë së Boulder Maris Herold lexoi emrat e 10 viktimave, të moshës 20 deri 65 vjeç.

U vranë Denny Strong (20), Neven Stanishiç (23), Rikki Olds (25), Tralona Bartkowiak (49), Teri Leiker (51), Eric Talley (51), Suzanne Fountain (59), Kevin Mahoney (61), Lynn Murray (62) dhe Jodi Waters (65).

Informacioni zyrtar nuk është ende i disponueshëm, por sipas mediave sociale, 23 vjeçari i ndjerë Neven Stanishiç është me origjinë serbe.

Kisha Ortodokse e Gjon Pagëzorit në Lakewood konfirmoi për Blic se Stanishiç ishte famullitari i tyre.

Ata deklaruan se ai ishte duke shkuar në punë kur e kapën të shtënat.

“Zemra ime dhemb sot”, tha Guvernatori Jared Polis, duke shtuar se jo vetëm që kanë humbur dhjetë jetë, por ky është një tmerr dhe terror i vërtetë për të gjithë.

“Do të ishte e parakohshme për ne që të nxjerrim ndonjë konkluzion në këtë kohë,” tha Michael Schneider, një agjent i ngarkuar me zyrën në terren të FBI-së në Denver, në një takim informacioni mbi motivin e mundshëm të vrasjeve.

Mediat amerikane ofruan pamje të arrestimit të autorit.

WARNING: GRAPHIC CONTENT – Police in Boulder, Colorado, reported an ‘active shooter’ at a King Soopers grocery store, and aerial footage broadcast live from the scene by local media showed one person being placed in an ambulance and a man in handcuffs https://t.co/9j5m64WvXz pic.twitter.com/wREnM43QsH

— Reuters (@Reuters) March 22, 2021