Në një kohë kur Klevis Balliu u votua masivisht kundër nga baza e PD-së në Pogradec, për të mos qenë pjesë e listës  së deputetëve të demokratëve në këtë qark, ka ardhur mbështetja e banorëve të Unazës së Madhe në drejtim të ish-deputetit.

Përmes një reagimi të bërë publik, ata ndihen të keqardhur që Balliu ka sakrifikuar kaq shumë nga karriera e tij, duke mos i lënë ata asnjë ditë vetëm.

Shtuar kësaj, banorët e Astirit thonë se do ti propozojnë Lulzim Bashës që ai të jetë kandidat për deputet i demokratëve në zonën e Unazës së Madhe.

NDJESË  PUBLIKE NGA BANORET E  UNAZËS SË RE

Zoti Balliu te kërkojmë ndjesë të morëm në qafë të përfshim në hallet tona  të krijuam shumë probleme , Ti dhe çdo gjë nga vetja  sakrifikove dhe politikisht ,  si dhperblim more dhunë urrejtje persekutim .

Këto fotot flasin vete  , janë me qindra u përzgjodhën krejt rastësisht , nuk do reagonim fare por nuk po na zë vendi , nuk rrimë dot pa thënë dy fjalë.

Po bëhen rreth dy vite qe ti o njeri i mire je bashkëngjitur protestës me të gjatë dhe  te dhunshme te ushtruar ndaj nesh .

Çdo ditë ke qenë në protestë dhe asnjë çast nuk na le vetëm , ne shi në te ftohtë  orar pa orar  u përfshive dhe ti në hallin tonë aty me ne.

Urrejtja dhe dhuna e ushtruar ndaj teje arriti kulmin , burgu shantazhet sharjet fyerjet nuk ndaluan dhe ti nuk u tërhoqe në asnjë moment .

Shumë procese gjyqësore te stisura të montuara pa fakte u ngritën ndaj teje për te penguar kandidimin tënd në zgjedhje , nuk ja arritën dot por mesa duket kanë gjetur metoda tjera të pabese dhe të  turpshme dhe mesa duket kanë arritur të depërtojnë dhe në radhët e PD .

Ty o miku ynë ju prishe shumë punë , të kishin zili , flitej lart në biseda oligarkesh dhe qeveritarësh që ky po flet shumë  po i jep gojës tepër, po na prish punë , nuk ja dolën dot me dhunë dhe me burg , por  ja dolën me kulisa e intriga  të të spostojnë .

E gjithë rilindja sy e vesh sot në Pogradec na u duk sikur Taulant Balla kish dorë në këto zgjedhje , reagime të shumta ne rrjete sociale , ja arritën qellimit zemra mal kënaqësi e madhe për ta , sharje ofendime në kor si ordinerë .

Trishtim i madh , mërzitje pa fund , ti ishe krenaria jonë miku ynë vëllai jonë , mezi prisnim kandidaturën tende në Unazë të Re , nuk e morëm vesh se çfarë ndodhi , nuk e mori kush mundimin te na sqaronte.

Partinë Demokratike  e kishim mbështetje , kishim një aleancë dhe qëndruam se bashku kundra zaptuesve , Ne meritonim respekt dhe dinjitet prisnim të na merrej mendimi pasi kemi dhëne kontribut të madh gjatë këtyre viteve.

Klevisi ishte zëri jonë forca jonë , largimi i tij në një zonë tjetër nuk e di kujt i interesonte por ne si banorë kurrsesi jo përkundrazi shumë nga ne e pamë veten si të lënë pas dore .

S’na erdhi mirë por nuk reaguam ,  këmbëngulja e Klevisit ndikoj që të mos krijohen probleme , na tha kudo që të jem unë do ju pergjigjem dhe premtimin do e mbajmë për atë qe kemi nënshkruar.

Ajo që ndodhi në Pogradec duhet tju shqetësoj te gjithë ju , dhe dikush duhet te dalë e ta shpjegojë përse duhej kjo shfaqje , kujt i intereson kjo urrejtje dhe përçarje mes kandidatësh dhe mbështetësve te tyre.

Edvini nuk i hapi listat do shkohet me lista të mbyllura dhe normal qe duhet ndërhyrë që mdërpritet ky sistem skualifikimi me probleme dhe përçarës tek mbështetësit

Partia Demokratike po përgatitet me kandidatët më të mirë për të garuar në zgjedhje , shumë prej nesh dhe jush kanë mbetur të habitur dhe te vrare në shpirt për  çfarë ndodhi , nuk e dimë se me çfarë kriteri është nxjerrë nga gara  KLEVISI .

Lista kishte 10 emra ,  a ishte Klevisi më i panjohuri aty ..?? Puna  sakrificat meritat e tij i dijnë të gjithë , ka diçka që nuk shlon ketu .450 anëtarë paskan votuar kundër vetëm ndaj ketyre dy personave , ju qenka vërsul i gjithë Pogradeci , ( 450 anëtarë 506 vota kundër sikur sdel llogaria , po për ata 8 kandidatët e tjerë nuk ka votuar asnjë kundër )…???

Shqetësimi i madh për ne , ndjehemi si të lënë në mes të rrugës . Pjesëmarrës  në protestë jemi 400 familje me rreth 1 mijë banorë shto këtu dhe familje te tjera demokrate në Unazë dhe normalisht presim reagim nga strukturat drejtuese për ketë situate të krijuar .

Banoret e Unazës se Re nuk janë vetëm protestues por dhe votues , kemi sakrifikuar shumë , jemi grabitur dhunuar në mënyrë sistematike dhe çnjerëzore , meritojmë të na merret mendim dhe ne të pyetemi  të përfaqësohemi denjësisht  mezi presim qe te largohen këto kriminel dhe të vij PD në pushtet , Ne duam trajtim dinjitoz .

Ju lutemi shumë reagoni menjëherë mos na e ktheni shpinën mos na fyeni jemi në të drejtën tonë dhe presim nga mendje të qeta   dhe të zgjuara të zgjidh ketë situatë jo të këndshme.

KLEVIS BALLIU është propozim unanim në UNAZË TË RE  na e mundësoni të bëjmë zgjedhjen tonë .

Zoti  Basha kemi shumë besim tek ju. mbështetjen e keni maksimale nga ne banorët e Unazës së Re. 

/faxweb