Policia izraelite mbrëmë vonë bastisi lagjen Sheikh Jarrah në Kudsin Lindor të pushtuar dhe arrestoi katër palestinezë.

Kanali zyrtar izraelit KAN TV raportoi se policia arrestoi katër adoleshentë palestinezë të cilët pretenduan se kanë lëshuar fishekzjarrë ndaj oficerëve.

Palestinezët në Sheikh Jarrah përballen me arrestime pothuajse të përditshme për aktivitetet e tyre kundër planeve izraelite për të dëbuar palestinezët nga shtëpitë e tyre.

Rreth 28 familje palestineze që kanë banuar në Sheikh Jarrah që nga viti 1956 po përballen me kërcënime nga autoritetet izraelite për t’u dëbuar nga shtëpitë e tyre në favor të grupeve ekstremiste izraelite.

Palestinezët në lagjen Silwan në jug të kompleksit të Xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor po përballen me kërcënime të ngjashme, me autoritetet izraelite që shkatërruan një dyqan si pjesë e 17 urdhrave të prishjes ndaj ndërtesave palestineze në lagje.

Zyrtarët lokalë në Silwan më parë kishin paralajmëruar për planet e Izraelit për të shembur rreth 100 shtëpi në lagjen Al-Bustan me pretekstin se pronarëve të tyre u mungonin lejet e ndërtimit.​​​​​​​​​​​​​​

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re