Skip to content

Policia “prish” liturgjinë e Kishës Ortodokse Serbe në Gjermani

  • 22/03/2021

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Rreth 130 besimtarë u mblodhën në një liturgji në Mynih të dielën, dy herë më shumë se sa lejohej, por policia ndërpreu ceremoninë dhe urdhëroi që besimtarët e tepërt të largoheshin nga zona, raportuan mediat gjermane.

Besimtarët u raportuan në polici nga një qytetar i cili vuri re se shumë njerëz kishin hyrë në Kishën Ortodokse Serbe në rrethin Neuperlach.

Besimtarët e pranishëm kishin maska, por shumë prej tyre nuk mbanin distancën minimale, shkruan Bild.

Sipas udhëzimeve të policisë, një pjesë e besimtarëve u larguan nga kisha dhe numri i besimtarëve të lejuar në tempull u lejua me masa anti-pandemike.

Organizatori u raportua për shkelje të Ligjit për Mbrojtjen nga Infeksionet.

Liturgjitë lejohen pavarësisht nga pandemia e koronavirusit, por vetëm në kushte të caktuara.

“Duhet të ketë një koncept higjenë dhe nuk duhet të ketë më shumë njerëz sesa parashikohej,” tha një zëdhënës i policisë.

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë