Prestigjiozia britanike “BBC” i ka kushtuar vëmendje situatës së krijuar në Parlamentin shqiptar ditën e sotme.

“Politikanët e opozitës shqiptare ndezën tymuese dhe zjarr në Parlament në përpjekje për të ndaluar votimin për buxhetin e 2024-ës. Opozita po protestonte kundër asaj që sipas tyre është një sundim autoritar nga Partia Socialiste në pushtet”, shkruan BBC Neës krahas së cilës ka shpërndarë pamjet e trazirave.

Kujtojmë që sot u miratua projektbuxheti dhe paketa fiskale në vetëm 4 minuta e 30 sekonda, ndërkohë që për çdo vit, shqyrtimi i tyre ka kaluar pas seancash maratonë që kanë zgjatur për 2 ditë.

Opozita ishte përgatitur për ta bllokuar këtë seancë ndërsa shumica për të kundërtën, për ta miratuar projektbuxhetin me çdo kusht.

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re