Lee Zeldin, anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve, i cili po zhvillon një fushatë për kandidaturën për guvernator të shtetit amerikan të New York-ut, është sulmuar me një objekt të mprehtë gjatë një tubimi, raporton AA.

Zeldin, i cili është kandidat për guvernator të New York-ut përballë Partisë Republikane, është sulmuar nga një person i cili i është afruar me një objekt të mprehtë teksa po mbante një fjalim në një tubim në qytetin Rochester. Zeldin, i cili kapi dorën e sulmuesit nga kyçi, shpëtoi i padëmtuar nga sulmi.

Mësohet se sulmuesi 43-vjeçar ishte David G. Jakubonis, ish-ushtarak i cili doli në pension për shkak të problemeve të shëndetit mendor, ndaj dhe u la i lirë menjëherë pas arrestimit.

Zeldin, i cili ndau një foto të ngjarjes në Twitter, shkroi: “Disa orë më parë, teksa po përpiqej të më godiste me thikë, po më thoshte ‘Mbarove’.

Sulmi ndaj Zelda u dënua ashpër nga presidenti amerikan Joe Biden.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re