Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Kandidatja presidenciale e SHBA-së, Nikki Haley, ka sugjeruar që lideri i shumicës republikane në Senat, Mitch McConnell të japë dorëheqjen pas episodit në të cilin ai “ngriu” dhe nuk ishte në gjendje të thoshte asnjë fjalë.

Duke folur në Face the Nation të CBS të dielën, Haley tha se “Mitch McConnell ka bërë një punë të mahnitshme për sa i përket gjyqësorit tonë, kur shikojmë gjyqtarët, kur shikojmë në Gjykatën e Lartë, ai ka qenë një udhëheqës i shkëlqyer. Por ne duhet të ndalojmë së zgjedhuri njerëz sepse ata duken mirë në një foto dhe mbajnë mirë një fëmijë”.

Ai tha gjithashtu se senatori 90-vjeçar Dianne Feinstein, presidenti 80-vjeçar Joe Biden dhe deputetja 83-vjeçare Nancy Pelosi – të gjithë demokratë – duhet “të dinë se kur të largohen”.

Haley ka kërkuar kufizime të mandatit në Kongres dhe teste të mprehtësisë mendore për politikanët mbi moshën 75 vjeç.

Një zëdhënës i McConnell, 81 vjeç, tha javën e kaluar se ai ka në plan të përfundojë mandatin e tij, i cili përfundon në vitin 2026. Ai ka udhëhequr konferencën republikane të Senatit të SHBA që nga viti 2007.

Lidhur me incidentin, zyra e tij tha se senatori ndjeu marramendje, por nuk dha detaje se çfarë e shkaktoi episodin.

Publikisht, republikanët e Senatit kanë mbështetur McConnell, por në mënyrë anonime, disa kanë qenë më të kujdesshëm.

“Unë nuk do të doja ta detyroja atë të japë dorëheqjen,” i tha një senator NBC në kushte anonimiteti. Ai shtoi se “mund t’i bësh këto gjëra me dinjitet ose bëhet më pak dinjitoze. Dhe shpresoj që ai ta bëjë atë në një mënyrë dinjitoze për trashëgiminë dhe reputacionin e tij”.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re