Kina ka paralajmëruar Bashkimin Evropian për sanksionet e planifikuara të BE për shkeljet e të drejtave të njeriut, duke thënë se Pekini nuk do të dorëzohet nëse Brukseli ndërhyn në punët e tyre të brendshme.

Ambasadorët e BE pritet të japin dritën jeshile për sanksionet të mërkurën, në përgjigje të shkeljeve të të drejtave të njeriut kundër pakicës muslimane ujgure të Kinës.

“Ne duam dialog, jo konfrontim. Ne i kërkojmë palës së BE të mendojë me kujdes. Nëse disa këmbëngulin në një konfrontim, ne nuk do të dorëzohemi,” tha Zhang Ming, ambasadori i Kinës në bllokun me 27 kombe, në një komunikim në internet të martën.

Masat e pritshme të BE do të konsistojnë në një ndalim të udhëtimit dhe ngrirjen e aseteve kundër katër zyrtarëve kinezë, si dhe një njësie biznesi, i thanë diplomatët e BE për Reuters javën e kaluar.

Zhang hodhi poshtë akuzat për persekutim dhe punë të detyruar të ujgurëve në rajonin e largët perëndimor të Xinjiang, duke thënë se “urrejtësit e Kinës” po përhapnin gënjeshtra për përfitime politike.

Ai gjithashtu paralajmëroi BE të mos lidhë marrëveshjen e investimeve që të dy palët arritën në dhjetor me çështjet e të drejtave të njeriut ose veprimet e Pekinit në Hong Kong.

“Çështjet ekonomike nuk duhet të politizohen,” tha Zhang.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re