Mijëra hebrenj radikalë u mblodhën në Portën e Damaskut në Jerusalemin Lindor të pushtuar për të mbajtur një të ashtuquajtur “marshim flamuri” në Qytetin e Vjetër.

Marshimi shënon atë që izraelitët e quajnë ditën e bashkimit të Jeruzalemit, duke iu referuar pushtimit izraelit të qytetit në vitin 1967 dhe një aneksimi të panjohur nga komuniteti ndërkombëtar.

 

Të djathtët e mbledhur brohoritën slogane pro-izraelite dhe brohoritën kundër palestinezëve dhe profetit Muhamed, thanë dëshmitarët okularë. Duke thirrur “vdekje arabëve”, ata parakaluan nëpër Qytetin e Vjetër.

Gjithashtu janë raportuar përleshje mes banorëve palestinezë të Jeruzalemit Lindor dhe të djathtëve hebrenj.

Në Nablus, emigrantët e paligjshëm hebrenj hodhën kokteje molotov në shtëpitë palestineze.

Sulmet në disa shtëpi palestineze janë raportuar gjithashtu në Sheikh Jarrah në Jerusalemin Lindor, njoftoi agjencia e lajmeve Wafa.

Gjysmëhëna e Kuqe tha se ekipet e tyre kishin regjistruar më shumë se 140 lëndime në Bregun Perëndimor të okupuar, mes tyre 18 nga armët e zjarrit.

Klubi i të burgosurve palestinezë njoftoi se forcat izraelite kishin arrestuar 56 palestinezë në Jerusalem dhe pjesë të tjera të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Pushtimi i Al-Aksa

Munir Nuseibah, një profesor në Universitetin Al-Quds në Jerusalem, i tha Al Jazeera-s se i ashtuquajturi “marshimi i flamurit” ishte një reflektim i regjimit të aparteidit izraelit.

 

“Është një regjim që lejon ultra të djathtët të ecin në rrugët e Qytetit të Vjetër, të këndojnë slogane raciste kundër arabëve dhe myslimanëve, Profetit Muhamed, të përdorin dhunë kundër njerëzve, madje edhe atyre që janë në shtëpitë e tyre”, tha ai.

Tensionet filluan të rriteshin qysh në mëngjes, kur emigrantët hebrenj, të shoqëruar nga policia izraelite, hynë në kompleksin Al-Aksa në Al-Quds-in Lindor (Jerusalem).

Autoriteti i Vakëfit të Al-Quds tha se emigrantët hebrenj hynë në kompleksin e shenjtë ilegalisht në Portën Al-Mugharbah.

Parlamentari izraelit i ekstremit të djathtë Itamar BenGwir, një politikan i diskutueshëm i opozitës dhe një numër i përkrahësve të tij ishin mes atyre që hynë ilegalisht në kompleksin Al-Aksa të dielën në mëngjes.

Sipas dëshmitarëve, policia izraelite ndoqi besimtarët palestinezë brenda kompleksit dhe arrestoi disa prej tyre për të lejuar hyrjen e emigrantëve hebrenj.

Izraeli i shpërfill marrëveshjet

Në bazë të marrëveshjes së nënshkruar nga Izraeli dhe Jordania më 26 tetor 1994, menaxhimi i kompleksit Al-Aksa është përgjegjësi e Autoritetit Vakëf Al-Quds, i cili funksionon nën kujdesin e Ministrisë jordaneze të Vakëfit dhe Çështjeve Fetare.

Megjithatë, autoritetet izraelite e kanë injoruar marrëveshjen që nga viti 2003 dhe kanë angazhuar në mënyrë të njëanshme policinë dhe kanë futur grupe hebreje në kompleksin Al-Aksa pa miratimin e Autoritetit të Vakëfit.

Administrata e vakëfit i trajton hyrjet e tilla të grupeve dhe policisë hebreje me inkursione të paligjshme dhe shkelje të marrëveshjeve dhe sovranitetit të institucioneve myslimane.

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png