Ish-kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, i cili fitoi zgjedhjet e fundit parlamentare, tha se Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, e ftoi atë të vizitojë Abu Dhabin për të përmirësuar lidhjet dypalëshe.

“Tani kam folur me mikun tim, presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan dhe kemi rënë dakord të përmirësojmë më tej marrëdhëniet pas marrëveshjes historike të paqes që arritëm së bashku”, shkroi Netanyahu në Twitter.

Ai shtoi se Al Nahyan e ftoi atë të vizitojë Abu Dhabin për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe dhe e falënderoi për bisedën dhe “marrëdhëniet e shkëlqyera” mes tyre.

Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve

Al Nahyan e uroi Netanyahun për fitoren e tij në zgjedhjet e fundit të Knesset, duke nënvizuar dëshirën e Emirateve të Bashkuara Arabe për të forcuar partneritetet pozitive në rajon, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Emirates.

Netanyahu dhe blloku i tij i krahut të djathtë siguruan një shumicë të plotë në Knesset me 120 vende, duke e lejuar atë të formojë qeverinë e ardhshme.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Izraeli nënshkruan një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve në shtator 2020, dhe nënshkrimi u organizua nga Shtëpia e Bardhë.

Që atëherë, të dy vendet kanë shkëmbyer vizita zyrtare nga zyrtarë të lartë dhe kanë nënshkruar dhjetëra marrëveshje dypalëshe në fusha të ndryshme, duke përfshirë investimet, shërbimet bankare dhe turizmin.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re