Skip to content

Presidenti finlandez përshëndet “përpjekjet e palodhura” të Erdoğan-it dhe shefit të OKB-së

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto ka vlerësuar homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres për “përpjekjet e tyre të palodhura” për marrëveshjen e drithërave në Ukrainë.

“Kishte një krizë globale ushqimore edhe para pushtimit rus në Ukrainë. Mbi 800 milionë njerëz në botë ishin të uritur kronik. Lufta e përkeqëson më tej këtë fatkeqësi”, tha Niinisto dje në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York.

“Do të doja të përgëzoja sekretarin e përgjithshëm të OKB-së dhe presidentin e Türkiye-s për përpjekjet e tyre të palodhura për të arritur një marrëveshje për të garantuar transportin e drithërave ukrainase. Nëse zbatohet siç parashikohet, do të ketë një ndikim të madh në jetën e dhjetëra miliona njerëzve në nevojë”, theksoi presidenti finlandez.

Duke dënuar luftën “mizore dhe të paprovokuar” të Rusisë ndaj Ukrainës, Niinisto tha se “efektet e saj të valëzimit tashmë janë të gjera dhe të rënda”.

Ai tha se komuniteti ndërkombëtar ka “detyrim të përbashkët për të mbështetur rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla”.

“Ne nuk mund të pranojmë, të falim apo të normalizojmë shkelje të rënda të ligjit ndërkombëtar dhe të drejtave të njeriut. Një botë ku mbizotëron pandëshkueshmëria, ajo është e padrejtë, e paqëndrueshme dhe e rrezikshme. Për të gjithë ne”, tha Niinisto.

Presidenti finlandez theksoi nevojën për bashkëpunim dhe dialog për të gjetur zgjidhje.

“Kohët e vështira kërkojnë më shumë diplomaci, jo më pak. Ne duhet të ndërtojmë dhe forcojmë paqen dhe të parandalojmë konfliktin kudo që të jetë e mundur. Ky është thelbi i OKB-së”, tha ai.

Niinisto paralajmëroi se bota po përballet me një “krizë të trefishtë të energjisë, sigurisë ushqimore dhe financave” që është veçanërisht e rrezikshme për vendet e cenueshme.

Ai theksoi nevojën për të forcuar “arkitekturën ndërkombëtare të kontrollit të armëve”, duke paralajmëruar se ajo “sfidohet gjithnjë e më shumë”.

Sipas tij, dy vendet më të mëdha bërthamore, SHBA-ja dhe Rusia, “kanë përgjegjësi unike për ta çuar përpara kontrollin dhe çarmatimin e armëve bërthamore”.

“I bëjmë thirrje SHBA-së dhe Federatës Ruse që të vazhdojnë dialogun e tyre për stabilitetin strategjik me synim për të arritur shkurtime të mëtejshme në arsenalin e tyre bërthamor”, tha Niinisto.

Në lidhje me krizën klimatike, ai tha se bota duhet të ndërmarrë “veprim urgjent në dy fronte”.

“Së pari, ne duhet të ndryshojmë kursin tonë para se të jetë tepër vonë. Së dyti, ne urgjentisht duhet të ndihmojmë ata që vuajnë dhe të mbështesim ata me më pak burime për t’u marrë me këtë kërcënim”, shtoi ai.

Burimi: AA

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë