Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier vlerësoi se duhet të bëhen përgatitje për “luftën e gjatë” në Ukrainë, ku ofensiva ushtarake ruse ka hyrë në javën e saj të dytë, transmeton AFP.

Në një deklaratë nga Lituania, ku ai vizitoi forcat gjermane të stacionuara aty, Steinmeier tha se “nuk pa shenja” se lufta do të “mbaronte së shpejti”.

“Ndoshta do të duhet shumë kohë dhe ne duhet të jemi të duruar”, tha presidenti gjerman në bazën ushtarake në Rukla në qendër të vendit pranë homologut të tij lituanez Gitanas Nauseda.

Ai tha se lufta ishte një “shkelje e ligjit ndërkombëtar” dhe siguroi Lituaninë, e cila ka frikë se do të jetë objektivi i ardhshëm i Rusisë nëse pushtohet Ukraina, të mund të llogariste solidaritetin e NATO-s dhe sesi ai solidaritet funksiononte pa rezerva.

“Askush në histori nuk do të jetë në gjendje të justifikojë atë që po ndodh tani në Ukrainë,” tha presidenti gjerman, duke shtuar se “prindërit humbasin fëmijët e tyre, fëmijët e tyre humbasin prindërit e tyre, njerëzit humbasin gjithçka”.

Gjermania po udhëheq një grup luftarak shumëkombësh të NATO-s të stacionuar në Lituani dhe së fundmi ka rritur numrin e trupave të saj.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re