Skip to content

Presidenti i ri/ Mediu: Duhet të zgjidhet me konsensus dhe jo me ndarje politike!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryetari i grupit Parlamentar ‘Aleanca për ndryshim’, Fatmir Mediu thotë se zgjedhja e presidentit të ri duhet të bëhet me konsesnus dhe jo me ndarje politike.

 

Mediu propozoi se opozita duhet të shkojë me një grup të përbashkët, pa përfaqësi.

 

‘Është e nevojshme që presidenti të zgjidhet me konsensus. Procesi qesharak dhe populist që dëmton rëndë rolin e presidentit të Republikës. Këtë qëndrim që kam parashtruar jam kam bërë të qartë edhe Alibeajt, nuk është interesi se çfarë përfaqësojmë. Është e rëndësishme duke nisur edhe nga praktikat e mëparshme të kemi një trupë të përbashkët përfaqësuese që ti japi seriozitet procesit. Nëse do të nisim me një proces të njëanshëm do të kishim një proces të njënashmë të gjithë duhet të mendojmë përtej.’- tha Mediu.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë