Në Sri Lankë, e cila po përjeton krizën më të madhe ekonomike në historinë e saj, është konfirmuar se presidenti i vendit, Gotabaya Rajapaksa, është larguar nga vendi.

Presidenti i Sri Lankës, Rajapaksa, është larguar nga vendi, njoftoi BBC.

Përveç Presidenti Rajapaksa, u njoftua se është larguar nga vendi edhe vëllai i tij, ish-ministri i Financave, Basil Rajapaksa.

Protestuesit në Sri Lankë hynë në rezidencën e kryeministrit më 9 korrik dhe i vunë flakën ndërtesës.

Protestuesit depërtuan nëpër barrikadat rreth vendit, ku ndodhet rezidenca dhe zyra e Presidentit Rajapaksa, dhe hynë në rezidencë dhe zyrë.

Theksohet se pasi hynë në pallat, Rajapaksa u largua dhe u dërgua në një vend të sigurt.

Presidenti Rajapaksa kishte pranuar dorëheqjen e tij më 13 korrik.

– Situata në Sri Lankë

Qytetarët në Sri Lankë pas ndërprerjeve të energjisë elektrike 13 orë në ditë intensifikuan protestat e tyre në fund të marsit.

Ndërkohë, pati një përplasje midis demonstruesve të mbledhur rreth zyrës së kryeministrit të Sri Lankës më 9 maj dhe mbështetësve të qeverisë, dhe njësitë ushtarake u thirrën në detyrë në kryeqytetin Colombo.

Pas dhunës u shpall një shtetrrethim mbarëkombëtar dhe qeveria urdhëroi që të qëllohej ndaj kujtdo që dëmtonte pronën publike ose të tjerët gjatë protestave.

Në protestat e përhapura në të gjithë vendin humbën jetën 8 persona, mes tyre një deputet i partisë në pushtet, 2 policë dhe të paktën 250 të tjerë u plagosën.
Burimi: AA