Një irlandez është arrestuar në Bruksel pasi ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në një skulpturë jashtë ndërtesës së vjetër të Bursës së qytetit.

Sipas Daily Dail, vepra e veçantë e artit e quajtur “Dora me pishtar” është një nga dy skulpturat që rreshtojnë hyrjen e ndërtesës.

Ngjarja ndodhi të dielën e kaluar, vetëm një ditë pasi godina neoklasike “La Bourse” u rihap pas punimeve të rinovimit që zgjatën tre vite dhe kushtuan gati 90 milionë euro. Këto punime përfshinin restaurimin e shtatores në fjalë, i cili kushtoi 17500 euro.

Ndërtesa tani strehon një qendër vizitorësh.

Videoja që qarkullon në internet tregon të riun, i cili duket i dehur, teksa ngjitet në skulpturën e cila paraqet një luan dhe pranë tij një burrë me një pishtar. Teksa përpiqet të zbresë, ai këpur një pjesë të dorës së figurës mashkullore.

Siç raporton gazeta britanike, policia e ka gjetur personin pak më vonë në një fast-food aty pranë dhe e ka arrestuar.

Mediat belge raportojnë se do të kërkohet dëmshpërblim prej disa mijëra eurosh nga personi i arrestuar, i cili mësohet se është një turist irlandez.

Sipas menaxherit të punimeve të rinovimit në godinë, restaurimi i ri i skulpturës historike pritet të kushtojë shumë, sepse duhet t’u drejtohen zejtarëve të specializuar.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re