Familja e sulmuesit nga Nica, i cili jeton në Tunizi, tha se i riu u tërhoq dy vjet më parë nga rruga e keqe dhe iu kthye fesë, por ai nuk mund të besojë se vrau tre njerëz në kishë.

“Kjo nuk është normale,” i tha vëllai i tij Yassine për France Presse, duke thënë se ai nuk e kuptonte se si Brahim Issaoui, i cili kohët e fundit mbushi 21 vjeç, mund ta kishte bërë këtë.

Brahim Issaoui, i lindur në një familje të përulur që kishte tetë vajza dhe tre djem, jetoi me prindërit e tij në një shtëpi të përulur, në një lagje të varfër në periferi të qytetit port Sfax, Tunizi.

Autoritetet tuniziane deklarojnë se i riu nuk kishte një dosje policie për shkak të terrorizmit. Por “ai u procedua për dhunë dhe drogë”, tha Mohsen Dali, zëvendës kryeprokuror në gjykatën e shkallës së parë në Tunizi. “Ai u largua nga vendi në mënyrë të paligjshme në 14 shtator”.

Ai telefonoi familjen të mërkurën në mbrëmje dhe tha se sapo kishte mbërritur në Francë nga Italia, ku kishte punuar në korrjen e ullirit dhe ku kishte arritur një muaj e gjysmë më parë përtej Mesdheut.

“Ai tha se është më lehtë të gjesh një punë në Francë”, pasi ka shumë si ata në Itali”, tha Yassine.

Nëna e tij Gamra qan duke mbajtur një foto të djalit të saj me një xhup të bardhë me kapuç.

Ai thotë se e la shkollën në klasën e parë të shkollës së mesme për të “rregulluar motoçikletat”.

Kur ai kurseu ca para, hapi një pikë të vogël karburanti ilagale, si ato që shihen në shumë vende nëpër Tunizi.

“Unë i thashë që të përdorte ato para (rreth 400 euro) për të marrë me qira një dyqan të vogël dhe për të filluar një biznes. Ai u përgjigj se donte të ndërtonte një godinë që të mund të shiste karburant.”

Por “pothuajse dy vjet më parë,” ai u tërhoq dhe filloi “të lutej”, shtoi ajo. “Ai shkoi në shtëpi nga puna, nuk doli dhe nuk u shoqërua me askënd”.

Para kësaj, ai shpesh vinte i dehur mbrëmjeve.

“Ai pinte dhe merrte drogë”. Unë i thoja: “Ne jemi në nevojë, ndërsa ti abuzon me paratë”. Ai do të përgjigjej: Nëse Zoti do, Ai do të më kthejë në rrugën e drejtë.”

Brahim Issaoui dyshohet për vrasjen e tre personave me thikë të enjten në një kishë në Nisë, ku më pas u qëllua dhe plagos rëndë duke u shtrua në spital, sipas gjyqësorit francez.

Tunizia dënoi sulmin dhe hapi një hetim.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re