Protesta dhe thirrjet “Kosova është Serbi”, Albin Kurti i përgjigjet nga Shqipëria: Ekstremistët janë të inkurajuar nga Beogradi

Screenshot_19-2.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nga Shkodra flet për protestën në ambasadën shqiptare në Serbi, ku një grup të djathtës ekstreme serbe kanë lëshuar thirrje “Kosova është Serbi”.

Kryeministri Kurti deklaroi se këto janë një pakicë të inkurajuar nga Beogradi.

“Në Kosovë ka ekstremistë që nuk duan ta pranojnë realitetin dhe që shkojnë kundër vlerave demokratike dhe europiane. Mirpo ata janë një pakicë e papërfillshme ndonëse ndonjëherë e dhunshme dhe e turpshme. Besoj që në përgjithësi janë të inkurajuar nga Beogradi, energjia e tyre nuk vjen nga poshtë por nga lart”, u përgjigj Kurti.

Albin Kurti ishte në Shkodër për të parë ndeshjen e basketbollit mes ekipit të Vllaznisë dhe Prishtinës në pallatin e sportit “Qazim Dervishi”. Vizita e kryeministrit Kurti në Shqipëri vjen një ditë përpara se të mbahen zgjedhjet lokale në Kosovë.

 

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë