Protesta e organizuar nga partia Socialdemokrate kundër kryetares së gjykatës speciale të Hagës, Ekaterina Trendafilova, në Kosovë këtë të mërkurë përfundoi në dhunë dhe përplasje me forcat e policisë.

 

Anëtarët e PSD u mblodhën përpara hotelit ku kryetarja e Gjykatës Speciale po zhvillonte një takim me shoqërinë civile. Ata mbajtën disa fjalime dhe më pas hodhën mjete shpërthyese e tymuese në drejtim të policisë.

 

Kjo nxiti reagimin e njësive speciale, të cilët arrestuan kryetarin e PSD-së, Dardan Molliqaj, dhe pesë anëtarë të tjerë të kësaj partie.

 

Policia shpërndau pjesën tjetër të protestuesve përmes gazit lotsjellës dhe sprajit.

 

Më herët aktivistët deklaruan se kryetarja e gjykatës është e padëshiruar në Kosovë, pasi ka për qëllim nxjerrjen e UÇK si organizatë kriminale.

 

DARDAN MOLLIQAJ

KRYETAR I PSD

 

“Sa herë që kemi qenë më afër marrëveshjeve të këqija me Serbinë ka pasur përndjekje të ushtarëve të UÇK-së. Sa herë kanë dashur me na barazua Kosovën dhe Serbinë janë përndjekur ushtarët e UÇK-së. Bash tash kur Serbisë nuk po ia kërkojnë njohjen e Kosovës dhe bash tash kur po ia japin autonominë e serbëve në Kosovë, krerët e UÇK-së janë në Hagë. Këtu vepra për çka këta akuzohen janë vepra të vjetra të UNMIK-ut të vitit 2000-2001, por tash që duhet me u afrua me Serbinë tash duhet ushtarët e UÇK-së me i përndjek”

 

Molliqaj akuzoi edhe kryeministrin Albin Kurti se është i lumtur për qëndrimin e krerëve të UÇK në Hagë dhe se përfiton nga kjo për t’iu dhënë autonomi serbëve të Kosovës.

 

 “Arrestimi i Thaçit dhe të tjerëve që janë në Hagë ka qenë i mundshëm vetëm pas një fryme që erdh me Lëvizjen Vetëvendosje. Hetimet kundër tyre kanë ndodhur shumë moti dhe gjykata është themeluar më herët, por kur e panë që populli po e mbështet një subjekt politik që nuk e mbështet luftën e UÇK e panë që është e mundshme”

 

Pas qetësimit të situatës nënkryetari i PSD-së kërkoi lirimin e Molliqajt dhe të arrestuarve të tjerë, ndërsa akuzoi policinë se është instrumentalizuar nga vendimet politike dhe se ka përdorur dhunë joproporcionale ndaj protestueseve.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re