Dallimet e vogla në zakonet e gjumit midis ditëve të punës dhe pushimit mund të çojnë në ndryshime jo të shëndetshme të baktereve në zorrët tona, sugjeron një studim.

Kjo mund të jetë pjesërisht si rezultat i njerëzve që kanë dieta pak më të varfra, zbuluan studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjumi i ndërprerë shumë, veçanërisht puna me turne, dihet se ka një ndikim negativ në shëndet.

Mbajtja konsante e orarit të gjumit dhe zgjimit dhe ngrënia e një diete të ekuilibruar mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes.

Studimi i afro 1000 të rriturve nga shkencëtarët e Kings College në Londër zbuloi se edhe një ndryshim prej 90 minutash në mes të gjumit të natës gjatë një jave normale mund të ndikojë në llojet e baktereve që gjenden në zorrën e njeriut.

Të kesh një gamë të gjerë të llojeve të ndryshme të baktereve në sistemin tuaj të tretjes është vërtet e rëndësishme. Disa janë më të mira se të tjerat, por marrja e përzierjes së duhur është çelësi për parandalimin e një sërë sëmundjesh.

Të shkosh për të fjetur dhe të zgjohesh në periudha shumë të ndryshme gjatë javës, krahasuar me fundjavën, njihet si të kesh jetlag social.

Mendohet se prek më shumë se 40% të popullsisë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë studimi, dhe është më e zakonshme tek adoleshentët dhe të rinjtë, dhe më pas zvogëlohet me kalimin e moshës.

Pjesëmarrësve në këtë studim, në Gazetën Evropiane të të ushqyerit, u është analizuar gjumi dhe gjaku, mostrat e jashtëqitjes janë mbledhur dhe kanë regjistruar gjithçka që kanë ngrënë në një pyetësor ushqimor.

Ata që kishin probleme sociale (16%) kishin më shumë gjasa të hanin një dietë të ngarkuar me patate, duke përfshirë patatet e skuqura, plus pije me sheqer dhe më pak fruta dhe arra.

Hulumtimet e mëparshme treguan se njerëzit me vonesë sociale hanin më pak fibra sesa ata me kohë më të qëndrueshme gjumi. Studime të tjera zbuluan se jetlagu social lidhej me shtimin në peshë, sëmundjet dhe lodhjen mendore.

“Gjumi me cilësi të dobët ndikon në zgjedhje – dhe njerëzit dëshirojnë ushqime më të larta të karbohidrateve ose me sheqer”, thotë Dr Bermingham.

Një dietë e pashëndetshme më pas mund të ndikojë në nivelet e baktereve specifike në zorrë.

Studiuesit zbuluan se tre nga gjashtë speciet e mikrobiotave që ishin më të bollshme në zorrët e grupit  me jetlag social janë të lidhura me cilësinë e dobët të dietës, obezitetin dhe nivelet më të larta të inflamacionit dhe rrezikut të goditjes në tru.

Marrëdhënia midis gjumit, dietës dhe baktereve të zorrëve është e ndërlikuar dhe ka ende shumë për të zbuluar, thotë ekipi hulumtues.

“Mbajtja e modeleve të rregullta të gjumit, kështu që kur shkojmë në shtrat dhe kur zgjohemi çdo ditë, është një sjellje lehtësisht e rregullueshme e jetesës që mund të bëjmë të gjithë, që mund të ndikojë në shëndetin tuaj nëpërmjet mikrobiomës së zorrëve për mirë,” thotë Dr Sarah Berry, nga King’s College në Londër.

Çfarë është një dietë e shëndetshme?

  • të hani të paktën pesë porcione të ndryshme frutash dhe perimesh çdo ditë
  • vaktet bazohen në ushqime të pasura me fibra si patatet, buka, orizi ose makaronat
  • keni disa alternativa të qumështit dhe zgjidhni ato me pak yndyrë ose sheqer kur është e mundur
  • hani disa fasule, bishtajore, peshk, vezë, mish dhe proteina të tjera
  • zgjidhni ushqime me vajra të pangopur, dhe hani ato në sasi të vogla
  • pini shumë lëngje (të paktën gjashtë deri në tetë gota ujë në ditë)

Burimi: BBC News / Përshtati në shqip për Shëndeti.com.al: Anjela Hajdari

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re