Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Warren Buffett ka një neveri ndaj inflacionit të lartë dhe duket se gruaja e miliarderit Astrid Menks ndan të njëjtat ndjenja, duke refuzuar të paguajë 4 dollarë për një filxhan kafe këtë javë, duke theksuar se ajo “mund të marrë një kilogram kafe” për këtë çmim në vende të tjera.

Reagimi i saj nuk do të habisë ndjekësit e afërt të Buffett apo aksionarët e grupit Berkshire Hathaway. Investitori 92-vjeçar renditet ndër njerëzit më të pasur në botë falë aksioneve të tij prej 114 miliardë dollarësh në Berkshire, por jeton një mënyrë jetese të famshme të kursyer dhe e ka bërë shpenzimin e kujdesshëm një gur themeli të stilit të tij të investimit dhe tregtimit.

Fjala vjen, Buffett ende jeton në të njëjtën shtëpi në Omaha, Nebraska, të cilën e bleu për 31,500 dollarë në vitin 1958. Ai ndalon në McDonald’s për mëngjes gjatë rrugës për në punë çdo mëngjes. Ai gjithashtu fiton një pagë modeste vjetore prej 100,000 dollarësh gjatë 40 viteve.

I ngjashëm është dhe partneri i biznesit të Buffett, zv.presidenti i Berkshire, Charlie Munger. Një herë Buffett bëri shaka për idenë e Munger për të udhëtuar në një autobus me ajër të kondicionuar.

Buffett dhe Munger drejtojnë Berkshire në një mënyrë të ngjashme. Të dy burrat janë investitorë me vlerë që specializohen në blerjen e aksioneve dhe blerjen e bizneseve me çmim nën vlerën e tyre. Ata janë gjithashtu shumë mbrojtës ndaj parave të kompanisë dhe refuzojnë t’i shpërdorojnë ato.

Kur Buffett përdor fondet nga kompania, ai maksimizon avantazhet e tij dhe minimizon rrezikun e humbjes së parave duke strukturuar me kujdes marrëveshjet e tij.

Duke pasur parasysh ekonominë e Buffett dhe faktin që ai e ka bërë disiplinën financiare një gur themeli të kulturës së kompanisë së tij, nuk është çudi që gruaja e tij sigurohet që ajo të mos paguajë më shumë për mëngjesin e saj. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re