Ka faktorë që mund të çojnë në zhvillimin e çarjeve të thembra; Jo të gjithë e dinë, në fakt, se prerjet dhe çarjet në këmbë janë gjithashtu një shenjë e mangësive ushqyese.

Ndër elementët që duhen konsideruar si shkaktarë të thembrave të thata dhe të dëmtuara gjejmë:

– Pleqëria
– Obeziteti dhe mbipesha
– Mungesa e higjienës dhe kujdesit të lëkurës së këmbëve
– Diabeti
Qarkullim i dobët në gjymtyrët e poshtme
– Psoriasis dhe ekzema
– Mangësitë ushqyese

Pikërisht në këtë pikë të fundit mund të ndalemi. Ndonjëherë, në fakt, “çarjet” në thembra ndodhin kur mungojnë hekuri, kalciumi, vitamina E, zinku dhe Omega 3.

Cilat janë mjetet per te trajtuar për thembrat e plasaritura?

Për fat të mirë, në shumicën e rasteve, thembrat e çara mund të trajtohen, duke luftuar lëkurën e thatë, me ndihmën e një specialisti të podiatrisë dhe një dermatologu, nëse është e nevojshme.

Fillon, së pari, me aplikimin e një hidratuesi ose vaji (ose gjalpi) të mirë në thembra të thata dhe të çara, të paktën dy herë në ditë.

Këshilla, pra, është që:
Zhytini këmbët në ujë të ngrohtë për 15-20 minuta.
Hiqni lëkurën e vdekur me një gur shtuf.
Thani lëkurën tuaj përpara se të aplikoni krem hidratues, vaj ose gjalpë.
Ne ju rekomandojmë kremin Xerolact 18% apo 30% balm natrium laktat.
Eshtë kremi më i famshëm në Itali nga Rilastil për trajtimin e lëkurës shumë të thatë & kserozës.
Vishni çorape pambuku për disa orë.
Dy herë në javë, kjo praktikë do të ndihmojë në luftimin e gjendjes, por mund të ketë edhe ushqim adekuat për të ndihmuar mirëqenien e këmbëve.

Dietë për thembrat e plasaritura: çfarë të konsumoni?

Nis nga ideja se mungesa e disa lëndëve ushqyese mund të jetë një faktor rreziku ose përkeqësimi i lëkurës së thatë dhe thembrave. Pra, pse të mos sillni në tryezë ushqime të pasura me …?
Vitamina E: fruta të thata, kajsi, papaja, avokado (e shkëlqyer në verë!), spinaq, lakër jeshile, zarzavate rrepë dhe brokoli.
Hekuri: spinaqi i famshëm (dhe perime të tjera me gjethe), brokoli, rrushi, kumbullat, farat e lulediellit dhe kungulli (si erëza), bishtajore, soje, mëlçi, angjinare dhe midhje të ndryshme (për shembull, midhje të mira me spec).

Kalciumi: qumështi, kosi dhe djathrat, tofu, farat e susamit dhe lirit, bajamet dhe arra, por edhe perimet si brokoli, selino dhe sherebelë.
Omega 3: Produktet e qumështit, oriz, arra, fasule, ton, skumbri, trofta, sardelet, harenga dhe salmon.Zinku: i pasur ne krustace dhe peshq si salmoni, por edhe mish viçi dhe qengji dhe vezë. Jo më pak çokollata.
Me pak fjalë, parandalimi duke ngrënë, edhe një herë, është i mundur.

Kur vendosni këmbët tuaja të njomni, mund të dëshironi të shtoni lëng limoni në ujin e ngrohtë; kjo e fundit, në fakt, falë vetive të saj acidike, ndihmon në largimin e indeve të vdekura dhe përshpejtimin e procesit të shërimit të fisurave.
Të tregosh këmbët me krenari gjatë verës nuk do të jetë më aq e vështirë!

/shkollaeshendetit.com