Sot është Dita Botërore e Gjumit.

Përkujtimi filloi në vitin 2008 me qëllim të ndërgjegjësimit për faktin se ëndrra e njeriut modern shpesh shqetësohet nga zakonet e jetës moderne. Shoqëria Botërore e Gjumit (WSS – World Sleep Society) është iniciatorja e shënimit të kësaj dite.

Problemet e gjumit janë pjesë e një epidemie globale që prek shëndetin dhe cilësinë e jetës së dëmtuar deri në 45 për qind të popullsisë së botës.

Dita Botërore e Gjumit mbahet sot edhe në Wroclaw të Polonisë. Aty, vizitorët e kafenesë “Da Vinci Power Nap” kanë mundësinë të provojnë përveç kënaqësisë me kafeinë, edhe gjumin me çarçafë në papafingo.

Qëllimi është që njerëzit të pushojnë dhe të dremisin në këtë kafene, ndaj kanë përgatitur muzikë dhe aromë speciale për ta në këto dhoma.

Kafeneja e parë e këtij lloji u krijua nga stilistja dhe shkencëtarja Magdalena Felcek në vitin 2018. E ka marrë emrin e artistit me famë botërore Leonardo Da Vinci, i cili ishte i njohur për disa orë gjumë gjatë natës dhe praktikimin e gjumit 20-minutësh çdo katër orë gjatë ditës.

Dita Botërore e Gjumit shërben si një kujtesë për rëndësinë e zakoneve të shëndetshme të gjumit dhe synon të rrisë ndërgjegjësimin për ndikimet negative të çrregullimeve të gjumit në aspektet mjekësore, arsimore dhe sociale të jetës. /tesheshi.com/

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re