Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Gara për të fluturuar aeroplanin e parë në botë në qiell ishte një betejë e vështirë mes Vëllezërve Wright dhe një zotërie më pak të njohur me emrin Samuel Pierpont Langley.

Do të kuptoni pse nuk keni dëgjuar kurrë për këtë të fundit këtu së shpejti.

Siç ndoshta keni lexuar diku brenda atij librit shkollor të historisë – Vëllezërit Wright ishin përgjegjës për krijimin e aeroplanit të parë të suksesshëm. E mbani mend si vazhdon historia…

“…ishte një ditë me erë të ftohtë më 17 dhjetor 1903 në Kill Devil Hills të Karolinës së Veriut… Orville shikonte me nervozizëm teksa vëllai i tij Wilbur po ngjitej brenda aeroplanit që ata kishin kaluar vite duke e përsosur… ai fluturoi për mrekulli 59 sekonda për një distancë prej 852 metrash…”

Ndërsa sot “Vëllezërit Wright” janë emri i parë që i vjen në mendje kujtdo kur dëgjon fjalën fluturim, një herë e një kohë ata ishin të panjohur fare.

Në fakt, gjatë garës drejt qiellit, shumica e Amerikës i kishte vënë shpresat dhe paratë e veta për njeriun që përmenda më parë, Langley.

Ai ishte një astronom, fizikan dhe pionier jashtëzakonisht i aviacionit të hapur, i cili ishte në një mision për të bërë histori. Statusi i lartë i Langley-t si Sekretar i Institucionit Smithsonian i dha atij kredibilitetin dhe famën që i nevojitej për të mbajtur Amerikën në anën e tij.

Për të mos përmendur, ai ishte jashtëzakonisht i mbështetur nga Departamenti i Luftës, i cili kontribuoi me 50,000 dollarë për ta ndihmuar atë të ishte i pari që do të fluturonte një “zog” në qiell.

Shkurtimisht, pavarësisht gjithë zhurmës, makina fluturuese e Langley-t përfundoi duke u përplasur dhe djegur ndërsa avioni i Vëllezërve Wright përfundoi në fluturim.

Njëra palë kishte të gjithë botën, burime të mëdha dhe shumë mbështetje në anën e tij, ndërsa tjetra kishte vetëm një dyqan të vogël biçikletash dhe një pasion për të fluturuar.

Pra, më lejoni t’ju bëj këtë pyetje… a mund ta merrni me mend pse Vëllezërit Wright ia arritën qëllimit të tyre për të fluturuar ndërsa Langley dështoi?

Lavdërimi i hershëm të bën të ndjehesh sikur tashmë keni fituar.

Fitorja e Vëllezërve Wright ndaj Langley erdhi nga pasioni, motivimi i brendshëm (Langley ishte shumë i shtyrë nga statusi) dhe ndoshta lavdërimi.

Ndërsa Langley po ndante ambiciet e tij me botën dhe po lavdërohej shumë për arritjet që nuk i kishte arritur ende, Vëllezërit Wright po i kushtonin pak ose aspak vëmendje.

Disa ekspertë argumentojnë se lavdërimi i hershëm mund të bëjë që individi që merr lavdërimin të ndihet sikur ai ose ajo tashmë ka fituar… duke bërë që ata të kenë më pak gjasa për të përmbushur qëllimet e tyre.

Për shembull, në artikullin kërkimor të Peter Gollwitzer, Kur qëllimet bëhen publike, ai ngre pikërisht këtë pyetje:

A kanë më shumë gjasa shkencëtarët të bëjnë zbulime nëse u tregojnë kolegëve për qëllimet e tyre ose nëse i mbajnë qëllimet e tyre për vete?

Gollwitzer dhe ekipi i tij i studiuesve kryen një sërë studimesh, këtu është një fragment i shkurtër nga gjetjet e tyre:

“Kur njerëzit e tjerë u kushtojnë vëmendje objektivave të dikujt që kanë të bëjnë me identitetin, me sa duket krijon një ndjenjë të parakohshme të plotësisë në lidhje me qëllimin e identitetit.”

Më konkretisht, ajo që Gollwitzer zbuloi ishte se kur individët vendosin një qëllim që është i lidhur ngushtë me identitetin e tyre dhe më pas ndajnë qëllimet e tyre me të tjerët, ata kanë më pak gjasa ta arrijnë qëllimin.

…ose për shembull, nëse qëllimi juaj është të filloni të pini më shumë ujë dhe u tregoni miqve dhe familjes tuaj se do të filloni të pini më shumë ujë, kjo ndoshta do të kishte pak ose aspak ndikim nëse pini apo jo më shumë ujë.

Pse? Sepse të pish më shumë ujë nuk është diçka që e mbani afër identitetit tuaj.

Nga ana tjetër, nëse qëllimi juaj është të humbni 40 kilogramë dhe të humbni 2-3 cm të belit, mund të mos jetë ideja më e mirë të postoni për të në të gjithë Facebook. Pamja juaj është diçka me të cilën identifikoheni shumë. Pra, nëse u tregoni njerëzve se planifikoni të humbni peshë dhe të gjithë ju thonë se sa i mrekullueshëm jeni dhe sa i mrekullueshëm do të dukeni, mund të keni më pak gjasa të humbni peshë.

Ky zbulim është pak kundërintuitiv, duke pasur parasysh se mësuesit dhe trajnerët na thanë të vendosnim qëllimet tona, të ndajmë qëllimet tona, të mbajmë veten përgjegjës.

Derek Sivers mbajti një fjalim TED mbi këtë temë gati një dekadë më parë. Për të vërtetuar mendimin e tij, ai i kërkoi audiencës të imagjinonte se si ndiheshin kur ndanin qëllimet e tyre me të tjerët:

“Imagjinoni urimet e tyre dhe imazhin e tyre të lartë për ju. A nuk është mirë ta thuash me zë të lartë? A nuk ndiheni tashmë një hap më afër? A po bëhet tashmë pjesë e identitetit tuaj?

Epo, një lajm i keq. Duhet ta kishe mbajtur gojën mbyllur. Kjo ndjenjë e mirë tunduese ju bën më pak gjasa ta bëni atë.”

Sivers vazhdon të shpjegojë se është kjo “ndjenjë e ngrohtë” që na pengon të luftojmë për të arritur qëllimet tona.

Kur i shprehim hapur objektivat tona, ne përjetojmë një ndjenjë suksesi që zakonisht ndodh vetëm pas përfundimit të qëllimit.

Rezultati? Ne nuk e ndjekim kurrë objektivin.

Alternativa të tjera për të shprehur qëllimet tuaja

Tani, le të flasim për atë që në të vërtetë mund të funksionojë kur bëhet fjalë për arritjen me sukses të qëllimeve tuaja.

Me dy qasje kundërintuitive por efektive për këtë, ne shikojmë te një filozofi e quajtur “vendosje e frikës” dhe duke bërë një përpjekje për të rrethuar veten me konkurrencë.

Duke u përqëndruar në vendosjen e frikës më shumë sesa në shprehjen e qëllimeve, ju lejon të kapërceni murin që ju pengon të arrini qëllimet tuaja.

Rrethojeni veten me konkurrencë.

Përveç vendosjes së frikës, mund të jetë gjithashtu një ide e mirë të rrethoheni me konkurrencë.

Një dozë e shëndetshme konkurrence mund të jetë e mirë edhe për biznesin tuaj.

Një studim i botuar dy vjet më parë në revistën Preventive Medicine Reports, hedh pak dritë mbi ndikimin që ka konkurrenca në qëllimet tona.

Studimi përfshiu 800 studentë universitarë dhe të diplomuar në Universitetin e Pensilvanisë përmes një programi 11-javor ushtrimesh, ku secili person caktohej të punonte vetëm ose në një ekip.

Për më tepër, skuadrat ishin krijuar për të qenë ose mbështetëse ose konkurruese.

Deri në fund të studimit, studiuesit zbuluan se studentët e përfshirë në programet e ekipit konkurrues kishin 90% më shumë gjasa për të ndjekur seancat e tyre të planifikuara të stërvitjes sesa çdo grup tjetër.

Jo vetëm që ky numër është tronditës, por gjithashtu dëshmon se konkurrenca mund të krijojë një nivel më të lartë të përkushtimit mes njerëzve që ndjekin objektivat.

Kur e rrethoni veten me konkurrencë, nuk do të thotë që ju duhet t’i ndani qëllimet tuaja me konkurrencën. Ju nuk duhet t’u tregoni njerëzve të tjerë në kursin e spin-it, stërvitjeve të kryqëzuara ose kampionateve të basketbollit se qëllimi juaj është të humbni 50 kilogramë.

Por, thjesht duke u paraqitur dhe duke e vendosur veten në një mjedis konkurrues, do të keni më shumë gjasa të shtyni më shumë dhe të paraqiteni më shpesh – dy faktorë që mund t’ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja.

Shkenca pas arritjes së qëllimeve ka qenë gjithmonë një temë interesante.

Ndërsa disa sipërmarrës mbrojnë idenë se nuk duhet të keni kurrë një qëllim, unë kam shpjeguar kohët e fundit pse vendosja e qëllimeve të mëdha mund t’ju bëjë të dëshpëruar.

Pavarësisht nëse vendosni të ndani qëllimet tuaja apo jo, ajo që kam zbuluar gjatë 12 viteve të sipërmarrjes është se ju duhet të krijoni rrugën tuaj.

Ajo që funksionon për të tjerët nuk do të funksionojë gjithmonë për ju. Dhe ajo që funksionon për ju sot nuk do të funksionojë gjithmonë nesër.

/shkollaesuksesit.com

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë