Skip to content

Pse Papa Françesku mund të japë dorëheqjen…

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Po qarkullojnë zëra për dorëheqjen e mundshme të Papa Françeskut, i cili pasi u shfaq në karrocë për shkak të operacionit në gju, bëri të ditur planet që ngrenë pikëpyetje për qëllimet e tij.

Vatikani ka njoftuar se Papa do të mbajë një konsorcium më 27 gusht për të shuguruar kardinalë të rinj. Disa prej tyre madje do të kenë të drejtën e votës në konklavë kur duhet të zgjidhet një Papë i ri. Një ditë më vonë, Françesku do të udhëtojë në qytetin Laquila të Abruzzo-s, i cili u shkatërrua nga një tërmet në vitin 2009, për të marrë pjesë në festival.

“Është shumë e çuditshme të thërrasësh një mbledhje në gusht. Nuk ka asnjë arsye që ai ta mbledhë atë tre muaj më parë dhe ndërsa është në proces për të shkuar në Laquila,” tha Robert Mickens, një gazetar i La Croix, një gazetë e përditshme globale.

Papa Françesku do të takohet me kardinalët një javë pas konsorciumit për t’i informuar ata mbi ndryshimet në administratën e Vatikanit. Mes tyre, ai do të shpallë kufizimet e mandatit për shefat e zyrave dhe mundësinë e grave për të mbajtur poste të tilla.

 “Mendoj se do të ketë një njoftim tjetër. Mund të mos jetë një dorëheqje, por mendoj se ka një shans të mirë,” tha Mickens. Që në fillim të mandatit të tij, Papa Françesku kishte shprehur dëshirën që dorëheqjen e një Pape ta konsideronte si normale. Në vitin 2015, ai i ishte referuar ndjenjës së tij se mandati i tij do të ishte jetëshkurtër, ndërsa e kishte cilësuar vendimin e Papa Benediktit XVI për të dhënë dorëheqjen si “të guximshëm”. Benedikti ishte 85 vjeç kur njoftoi vendimin e tij për të dhënë dorëheqjen dhe është ende gjallë, pasi ka mbushur 95 vjeç.

“Ka shumë simbolikë këtu dhe unë e shoh me pak cinizëm,” tha Christopher White, një korrespondent i Vatikanit në National Catholic Reporter, duke shtuar se dy papë në pension nuk konsideroheshin të mundshëm. Megjithatë, sipas White, Françesku, nëse Benedikti vdes para tij, dëshiron të rishqyrtojë rolin e një pape në pension. /tesheshi.com/

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë