Disa besojnë se është një obsesion personal i presidentit rus Vladimir Putin. Të tjerë thonë se po përpiqet t’i rikthehen, me Ukrainën, një lloj lufte të re të ftohtë.

Rusia nisi një sulm të madh ushtarak ndaj Ukrainës herët të enjten, më 24 shkurt 2022, shkruan BBC.

Moska filloi pushtimin, duke përçmuar kërkesën ndërkombëtare për paqe dhe kërcënimin e një dënimi të ashpër nga Perëndimi. Presidenti Vladimir Putin urdhëroi pushtimin brenda një fjalimi televiziv në orën 5:55 të mëngjesit me orën e Moskës. Putin tha se përgjigja e Moskës do të ishte “e menjëhershme” nëse dikush do të përpiqej të luftonte Rusinë.

Putin gjithashtu bëri thirrje për tërheqjen e infrastrukturës ushtarake brenda vendeve të Evropës Lindore pas vitit 1997.

Tre arsye kryesore pse Ukraina është kaq e rëndësishme për Rusinë

Por pse mund të themi se Rusia i kushton kaq shumë rëndësi Ukrainës?

Zonë e sigurt

“Rusia po ndjek politikën e saj në këtë moment, sepse besonë se po i kundërvihet vendeve që mund të bëhen një platformë për një aleancë kërcënuese ushtarake. Kjo ka të bëjë me mundësinë që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s dhe për këtë arsye shtëpia e raketave dhe e trupave të Aleancës,” tha Gerald Toal, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Virxhinias.

George Friedman i Geopolitic Futures kujton se territori i Ukrainës ka shërbyer si një zonë tampon për Moskën që nga pushtimi i Napoleonit në 1812.

“Ukraina është në kufirin perëndimor të Rusisë. Dhe prej aty e ka pësuar gjatë Luftës së Parë dhe të Dytë Botërore. Nga Perëndimi duhet të udhëtohet më shumë se 1600 kilometra për të arritur në Moskë. Nëse Ukraina është në duart e NATO-s, Moska është ndoshta 640 kilometra larg. Pra, Ukraina është pjesë e shpëtimit të Rusisë nga ‘Napoleoni’ dhe ata duhet të marrin atë zonë të sigurt,” shpjegon Friedman.

Lidhjet historike, fetare dhe kulturore

Më 12 korrik 2021, në një artikull të gjatë mbi marrëdhëniet me Ukrainën, Vladimir Putin akuzoi fjalimet fqinje se u futën në një lojë të rrezikshme për t’u bërë një objektiv midis Evropës dhe Rusisë dhe për të luftuar kundër Moskës.

Putini nuk mendon vetëm për sigurinë dhe dimensionin gjeopolitik, por mbi të gjitha historinë, kulturën dhe fenë që bashkojnë Rusinë dhe Ukrainën.

Le të kthehemi në kohën e Rusisë së lashtë, e cila konsiderohet si paraardhësi i përbashkët i rusëve, bjellorusëve dhe ukrainasve, dhe tregon shumë piketa në historinë e përbashkët për të mbrojtur pozicionin e tyre dhe për t’i parë rusët dhe ukrainasit si “një popull”.

Gerard Toal thotë se ideja përfshin shumë elementë që ndërthurin historinë, kulturën dhe identitetin.

“Nacionalizmi rus e sheh Ukrainën si një komb sllav vëlla dhe si zemrën e kombit rus. Për shkak të ideologjisë së saj shumë të fuqishme, Ukraina do të jetë si një pjesë qendrore e identitetit rus,” tha Toal.

Por George Friedman hedh poshtë çdo rëndësi kulturore ose historike që Ukraina i përshtatet Rusisë dhe argumenton se Moska është një shqetësim i vërtetë për gjeopolitikën. 

“Po, ata kanë një histori të përbashkët. Por historikisht, rusët kanë dominuar dhe shtypur Ukrainën. Gjatë epokës sovjetike, Ukraina vuajti nga një zi e madhe buke që vrau miliona njerëz sepse Rusia refuzoi të eksportonte grurë. Kështu që ideja e një uniteti të madh midis Rusisë dhe popullsisë ukrainase nuk ka kuptim,” tha Friedman.

Trashëgimia e Putinit

Gerard Toal thekson se Putini u poshtërua personalisht nga ajo që i ndodhi Ukrainës gjatë mandateve të tij.

“Putini beson se Perëndimi nuk po e kthen Ukrainën në një platformë anti-ruse dhe se diçka nuk duhet të zgjidhet”, shtoi ai. Megjithatë, Toal beson se është e rrezikshme të analizohet kriza në Ukrainë nga një kënd emocional.

Disa fakte të rëndësishme për Ukrainën

Është vendi i dytë më i madh në Evropë për nga sipërfaqja dhe ka një popullsi prej mbi 43 milionë banorësh.

Ukraina është eksportuesi i pestë më i madh i grurit, me 7 përqind të shitjeve globale në 2019. E konsideruar hambari i Evropës, 71 përqind e tokës ukrainase është bujqësore. Ajo është gjithashtu shtëpia e një të katërtës së “tokës së zezë” në botë, ose çernozemit, e cila është shumë pjellore.

Gruri është i lidhur me historinë e dhimbshme të Ukrainës. Në vitin 1932, Holodomor, ose Uria e Madhe, në të cilën miliona ukrainas vdiqën nga uria, ishte rezultat i vendimeve politike vdekjeprurëse të Jozef Stalinit.

Deti i Zi është një rajon kyç gjeoekonomik për Rusinë dhe Ukrainën, të cilat mbështeten shumë në portet për eksportet bujqësore dhe industriale.

Për Ukrainën, Odessa, Kherson dhe Mykolaiv janë portet kryesore për flukset tregtare ndërkombëtare.

Në total, Ukraina është e katërta në botë për sa i përket vlerës totale të burimeve natyrore.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re