Valerii Zaluzhnyi, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, tha se humbjet e Rusisë në ditën e parë të sulmit në Ukrainë u vlerësuan në më shumë se 30 tanke, rreth 130 automjete të blinduara, shtatë avionë dhe gjashtë helikopterë.

Zaluzhnyi tha në një deklaratë në Facebook se “në këto orë, armiku nuk i ka realizuar planet e tij”.

Duke thënë se humbjet e Rusisë kundër vendit të tij në ditën e parë u vlerësuan në më shumë se 30 tanke, rreth 130 automjete të blinduara, shtatë avionë dhe gjashtë helikopterë, Zaluzhnyi tha se ushtria ukrainase vazhdoi luftimet në Kharkov, Kherson, Sumy, Akhtyrka dhe Siversk.

Pas ngjarjeve në sheshin Maidan në Kiev, Ukrainë, në vitin 2014, një qeveri properëndimore erdhi në pushtet dhe presidenti i atëhershëm Viktor Janukoviç u largua nga vendi. Rusia më pas aneksoi ilegalisht Krimenë. Separatistët kanë shpallur të ashtuquajturat administrata në rajonet Donetsk dhe Luhansk, ku shumica e popullsisë është me origjinë ruse. Më pas shpërthyen përleshjet e përgjakshme midis forcave separatiste pro-ruse dhe ushtrisë ukrainase.

Marrëveshjet në Minsk u nënshkruan në 2014 dhe 2015 me ndërmjetësimin e fuqive perëndimore. Megjithatë, shkeljet e armëpushimit vazhduan. Deri në shkurt, rreth 14,000 njerëz ishin vrarë në përleshjet.

Rusia tërhoqi vëmendjen e publikut duke filluar të vendosë dhjetëra mijëra trupa në kufirin me Ukrainën në fund të vitit 2021. Shtetet e Bashkuara pretenduan se Rusia po përgatitej për një pushtim, por Moska zyrtare e mohoi me këmbëngulje. Ndërsa vendet perëndimore kërcënuan Rusinë me sanksione, administrata e Moskës njohu autoritetet separatiste në Donbas dhe nisi një operacion ushtarak në territorin e Ukrainës më 24 shkurt.

Udhëheqësi rus Vladimir Putin i bëri thirrje ushtrisë ukrainase të dorëzojë armët, duke pretenduar se qëllimi i Moskës është “të mbrojë njerëzit që u ekspozuan ndaj gjenocidit nga Kievi dhe të pastrojë Ukrainën nga nazizmi dhe militarizmi”.