Presidenti Vladimir Putin ka thënë se Rusia do të vazhdojë të synojë sulmet ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

 

Situata e shpërndarjes së energjisë elektrike në Ukrainë është e ndërlikuar nga kushtet e motit: veçanërisht në shumë rajone perëndimore, ngrica, shiu me borë dhe era e forte po shkaktojnë formimin e akullit duke demtuar kabllot elektrike. Operatori Ukrenergo e komunikoinje gje te tille në Tëitter, duke shpjeguar se ka “një mungesë të konsiderueshme të energjisë elektrike në sistem dhe ndërprerjet emergjente janë duke u zhvilluar në disa rajone në mëngjes”.

 

Rusia gjatë kësaj peroudhë ka dëmtuar rëndë insfrastrukturen energjitike të Ukrainës, duke ia bërë “jetën e vështirë” ukrainasve sa I takon ngrohjes gjatë dimrit.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re