Presidenti rus Vladimir Putin duket se po përgatitet për luftë me forcat e NATO-s sipas dekreteve të reja ushtarake që ai nënshkroi, ndërsa zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov paralajmëroi Perëndimin se një konflikt është “i pashmangshëm” nëse ai dërgon trupa në Ukrainë.

Siç raportohet nga një institut amerikan, dekretet e reja ushtarake të presidentit rus tregojnë se ai po përgatitet në planin afatgjatë për një luftë të mundshme në shkallë të gjerë me NATO-n.

Dy dekretet

Në veçanti, sipas Newsweek , Instituti për Studimin e Luftës (ISW), raporton se të hënën, presidenti rus nënshkroi dekretet që riorganizojnë strukturën ushtarake dhe administrative të Rusisë. Një dekret i heq Flotës Veriore të Rusisë, e cila më parë ishte në krye të territorit në Distriktin Federal Veriperëndimor, statusin e saj si një “njësi territoriale strategjike” ose seli e përbashkët.

Dekreti tjetër rithemelon zyrtarisht Qarkun Ushtarak të Leningradit dhe Qarkun Ushtarak të Moskës. Qarku Ushtarak i Leningradit merr nën kontroll pjesën më të madhe të territoreve që dikur ishin nën Flotën Veriore të Rusisë dhe Qarku Ushtarak i Moskës merr nën kontroll pjesën më të madhe të territoreve që më parë ishin nën Qarkun Ushtarak Perëndimor, tha grupi i ekspertëve në analizën e fundit të luftës në Ukrainë.

Megjithatë, në dekretin e dytë të nënshkruar nga Putin, Rusia përfshin gjithashtu katër rajonet e Ukrainës që Putin i shpalli të aneksuara në vjeshtën e vitit 2022, rajonet Kherson, Zaporizhia, Donetsk dhe Luhansk, si dhe Krimenë, të cilën e ka mbajtur që nga viti 2014.

Çfarë vlerëson një institut amerikan

“Përfshirja e pjesëve të pushtuara dhe të papushtuara të territorit ukrainas sugjeron më tej se Rusia ruan qëllimet maksimaliste në Ukrainë dhe kërkon të thithë plotësisht të pesë këto territore ukrainase në Federatën Ruse,” shtoi ISË.

Rikrijimi i Qarkut Ushtarak të Moskës dhe Qarkut Ushtarak të Leningradit “mbështet qëllimet paralele të konsolidimit të kontrollit mbi operacionet ruse në Ukrainë në afat të shkurtër dhe të mesëm dhe gjithashtu në planin afatgjatë të përgatitjes për një luftë konvencionale të mundshme në shkallë të plotë në të ardhmen kundër NATO-s”, thuhet më tej.

Analisti ushtarak rus Yuri Fedorov i tha më parë uebsajtit rus të kërkimit Agentstvo se rikrijimi i qarkut ushtarak të Leningradit sugjeron se Rusia po përgatitet për konflikte të mundshme me shtetet baltike dhe NATO-n.

Rrethi Ushtarak i Leningradit, i cili ndodhet pranë Finlandës dhe shteteve baltike, anëtare e re e NATO-s, është një pjesë kyçe e forcave të armatosura të Rusisë që mbikëqyr pjesë të strategjisë së mbrojtjes së vendit në rajonin perëndimor të Rusisë.

Kremlini paralajmëron

Nga ana e tyre, zërat e Kremlinit paralajmërojnë rregullisht për një luftë të ardhshme, dhe zëdhënësi i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov, paralajmëroi vendet anëtare të NATO-s pas deklaratave të Emmanuel Macron se dërgimi i trupave në Ukrainë nuk është në interesat e vendeve perëndimore.

Marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe vendeve të tjera anëtare të NATO-s dhe Moskës janë më të tensionuara se kurrë pas pushtimit të Ukrainës, ndërsa në deklaratat e tij Emmanuel Macron iu referua çështjes së vendosjes së forcave ushtarake perëndimore në tokën ukrainase, duke theksuar se në këtë fazë nuk ka konsensus për një gjë të tillë, por asgjë nuk mund të përjashtohet në të ardhmen.

Dmitry Peskov iu përgjigj presidentit francez duke thënë se një event i tillë “nuk është aspak në interes të këtyre vendeve, ata duhet ta dinë këtë.”

“Thjesht fakti që po diskutohet mundësia e dërgimit të vendeve të NATO-s në Ukrainë është një element i ri shumë i rëndësishëm”.

Ai vuri në dukje se Kremlini “e njeh shumë mirë pozicionin e zotit Macron për nevojën për t’i shkaktuar një disfatë strategjike Rusisë”.

I pyetur nëse prania e trupave të NATO-s në Ukrainë do të çonte në një konfrontim të menjëhershëm midis aleancës dhe Rusisë, Peskov tha: “Në këtë rast nuk duhet të flasim për një mundësi, por për pashmangshmërinë” e konfrontimit.

“Dhe këto vende duhet të  pyesin veten nëse përballja është në interesin e tyre dhe, mbi të gjitha, nëse është në interes të qytetarëve,” shtoi ai.

Vendet anëtare të NATO-s nuk janë dakord me “vijën” e Macron

Megjithatë, një sërë liderësh të vendeve anëtare të NATO-s nuk janë dakord me linjën e Macron, duke sqaruar se aktualisht nuk mendohet për dërgimin e trupave në Ukrainë.

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha për komentet e Macron pas përfundimit të konferencës ndërkombëtare në mbështetje të Ukrainës, e cila u mbajt në Paris të hënën, se liderët ranë dakord se “të gjithë duhet të bëjnë më shumë për Ukrainën”, por se “një gjë është e qartë, “nuk do të ketë trupa tokësore nga shtetet evropiane apo NATO”.

Një qëndrim i ngjashëm u mbajt nga kryeministri suedez Ulf Kristerson, i cili ka përjashtuar dërgimin e trupave në Ukrainë për momentin.

“Tani për tani ne jemi plotësisht të angazhuar në dërgimin e materialeve të avancuara nga Suedia në Ukrainë në mënyra të ndryshme, siç janë shumë vende të tjera. Pra, kjo është një çështje krejtësisht tjetër”, tha ai për transmetuesin suedez SVT.

“Nuk ka kërkesa përkatëse as nga ana e Ukrainës. Kjo çështje nuk është relevante”, shtoi ai./

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re