Ish-Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson ka deklaruar  se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin e kërcënoi me sulm me raketa në prang të pushtimit të Ukrainës 1 vit më parë.Detajet janë zbuluar në një dokumentar të BBC që hedh dritë mbi raportet e Putinit me liderët botërorë.

 

E duke u fokusuar më së shumti në agresionin ushtarak që Rusia ndërmori ndaj Ukrainës Johnson ka patur një bisedë të gjatë telefonike me Presidentin rus Putin në Shkurt 2022, të cilin e paralajmëroi se lufta do të sillte dëme të mëdha nw Europw dhe reagimin e pashmangshëm të ndërkombëtarëve. Por ish kryeministri mori një kërcënim për sulm me raketa.

 

“Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: ‘Boris, nuk dua të të lëndoj, por me një raketë do të zgjaste vetëm 1 minutë’ ose diçka e tillë. Por mendoj se nga toni shumë i qetë që kishte, ai vetëm sa po luante me përpjekjet e mia për ta detyruar atë të negocionte”

 

Nëntë ditë pas kësaj telefonate, Sekretari i Mbrojtjes Ben Wallace udhëtoi drejt Moskës ku u takua me homologun e tij Sergei Lavrov. Në dokumentarin e BBC “Putin kundër Perëndimit” zbulohet se Wallace u largua nga Moska me garancinë se Rusia nuk do ta pushtonte Ukrainën.Por sulmi ndodhi dhe më 24 Shkurt mbushet nje vit nga nisja e agresionit ndaj Ukraines.