Presidenti rus Vladimir Putin tha të enjten se Moska do t’i “thyejë dhëmbët” ccdo force që përpiqet të kapë një pjesë të territorit rus.

Në një takim virtual me zyrtarë të lartë, ai citoi ato që ai i quajti deklarata nga të huajt që vunë në dyshim kontrollin rus mbi Siberinë e pasur me energji.

Një koment i ngjashëm në Rusi i atribuohej ish-Sekretares amerikane të Shtetit Madeleine Albright, megjithëse ajo mohoi të thoshte një gjë të tillë.

“Disa madje guxojnë të thonë publikisht se pretendohet se është e padrejtë që Rusia zotëron pasurinë e një rajoni si Siberia. Vetëm një vend e zotëron atë,” citohet të ketë thënë Putin nga Reuters.

Duke përdorur një fjalor luftarak, i cili shkon mirë në bazën e tij elektorale midis forcave të armatosura dhe të sigurisë, Putini tha se Moska do t’i përgjigjej hapur dhe fuqishëm çdo agresori të mundshëm.

“Gjithkush dëshiron të na” kafshojë “diku ose të” kafshojë “diçka tonën, por ata që do ta bënin këtë duhet ta dinë që ne do të thyejmë dhëmbët e të gjithëve në mënyrë që ata të mos mund të kafshojnë më … Dhe çelësi i kësaj është zhvillimi i armatosur tonë forcat”, shtoi presidenti rus.

Komentet vijnë si rezultat i një marrëveshje samiti midis Putinit dhe Presidentit të SHBA Joe Biden, që synon të parandalojë përkeqësimin e marrëdhënieve të këqija midis Uashingtonit dhe Moskës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re