Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të martën për lidhje më të forta midis vendeve që ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik deri 30 vjet më parë.

Në një mbledhje të dominuar nga Rusia të anëtarëve të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura (CIS) në Shën Petersburg, Putin tha se shumëçka kishte ndryshuar në mënyrë dramatike në dekadat e fundit.

Putin kujtoi se krijimi i CIS në dhjetor 1991 u nxit nga sfidat e sigurisë dhe ekonomike me të cilat përballen ato vende. Aleanca e lirshme u krijua pak para se BRSS të pushonte së ekzistuari në fund të dhjetorit të po atij viti.

CIS duhej të mbante lidhje të ngushta me vendet që dikur përbënin BRSS, por ish-republikat u zhvilluan shumë ndryshe në periudhën që pasoi, tha Putin.

“Më duhet të them se lidhjet që janë ruajtur që nga koha e Bashkimit Sovjetik kanë luajtur një rol shumë pozitiv”, shtoi ai.

Presidenti rus shmangu përmendjen e Ukrainës, e cila u tërhoq nga CIS për shkak të aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014, dhe Gjeorgjisë, e cila bëri të njëjtën gjë pasi u sulmua nga Rusia në 2008.

Moska kohët e fundit ka filluar të kërkojë garanci sigurie nga NATO, duke përfshirë një premtim se aleanca do të ndalojë zgjerimin në lindje, për të cilën Moska thotë se tashmë ka shkuar shumë larg në “sferën e saj të ndikimit”.

Midis aleatëve të Rusisë janë ende shumë ish-republika sovjetike, si Bjellorusia, Kazakistani dhe Armenia.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re