Skip to content

Putin, një paralajmërim Perëndimit

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti rus Vladimir Putin tha se do të shqyrtonte një sërë opsionesh nëse Perëndimi nuk i përgjigjet kërkesës së tij për garanci sigurie që do të pengonin zgjerimin e NATO-s në Ukrainë, raporton AP.

Në fillim të këtij muaji, Moska paraqiti projekt-dokumentet e sigurisë duke i kërkuar NATO-s të mos lejojë anëtarësimin e Ukrainës dhe vendeve të tjera ish-sovjetike dhe të tërheqë njësitë ushtarake në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Putin i bëri thirrje Perëndimit që të reagojë shpejt ndaj kërkesave të tij, duke paralajmëruar se Moska do të duhet të marrë masat e duhura ushtarako-teknike nëse Perëndimi vazhdon “rrugën e tij agresive në derën” e Rusisë.

I pyetur se cila do të ishte saktësisht përgjigja e tij, ai vuri në dukje në deklaratat e publikuara në televizionin shtetëror rus të dielën se mund të ishte “ndryshe” dhe shtoi se kjo do të varet nga propozimet që ekspertët ushtarakë do t’i paraqesin atij.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë refuzuar t’i ofrojnë Rusisë garanci për Ukrainën që Putini dëshiron, duke përmendur parimin e NATO-s se anëtarësimi në Aleancë është i hapur për çdo vend që plotëson kushtet, por ranë dakord të nisin bisedimet e sigurisë me Rusinë muajin e ardhshëm për çështjet që e shqetësojnë atë. merakose.

Putin tha se bisedimet me Shtetet e Bashkuara do të mbahen në Gjenevë. Në të njëjtën kohë janë planifikuar negociata ndërmjet Rusisë dhe NATO-s, si dhe negociata më të gjera nën kujdesin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Putin tha se Rusia i paraqiti kërkesat e saj me shpresën se do të kishte një përgjigje konstruktive nga Perëndimi.

“Ne nuk e bëmë atë vetëm që të bllokohej… por me qëllimin për të arritur një rezultat diplomatik përmes negociatave, i cili do të fiksohej në dokumente ligjërisht të detyrueshme,” tha Putin.

Kremlini ka paraqitur kërkesat e tij të sigurisë në mes të tensioneve rreth grumbullimit të trupave ruse pranë Ukrainës në javët e fundit, duke ndezur frikën perëndimore për një pushtim të mundshëm. Në fillim të këtij muaji, presidenti amerikan Joe Biden e paralajmëroi Putinin në një video-bisedë se Rusia do të përballet me “pasoja të rënda” nëse sulmon Ukrainën.

Rusia ka mohuar synimin për të pushtuar dhe ka akuzuar Ukrainën se po bën plane për të tentuar të rimarrë me forcë territoret e mbajtura nga rebelët pro-rusë në lindje. Ukraina e ka hedhur poshtë pretendimin.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë