Vladimir Putin është “në rrezik” të përfundojë në burg për krime lufte të kryera nga forcat e tij ruse në Ukrainë, tha të premten sekretari britanik i drejtësisë.

Dominic Raab, zëvendëskryeministri gjatë intervistës për “Times Radio” gjatë fjalës së tij theksoi se në përfundim të konfliktit Rusi-Ukrainë e shikon të arsyeshme që “Putin të burgoset për krime lufte”

“Mendoj se është një rrezik shumë real që ai duhet ta mendojë tani. Përtej situatës së tij personale, çdo komandant që vepron në Ukrainë, apo në të vërtetë në Moskë, kur ata përballen me urdhra të paligjshëm, qoftë për të shënjestruar civilët apo ndryshe, për të sulmuar vende të paligjshme ose të paligjshme, ata tani e dinë që ICC (gjykata penale ndërkombëtare) po heton dhe kryeprokurori Karim Khan, besoj, po udhëton për në Ukrainë. Ata duhet ta dinë tani se përballen me rrezikun e vërtetë për të përfunduar në bankën e të akuzuarve të një gjykate dhe, në fund të fundit, në një burg, nëse zbatojnë ato urdhra të paligjshëm dhe të paligjshëm”, tha Dominic Raab.

  • NATO, SHBA: “Nuk po kërkojmë konflikt, por jemi gati të mbrohemi”

NATO është “një aleancë mbrojtëse, ne nuk kërkojmë konflikt. Por nëse konflikti vjen nga ne, ne do të jemi gati”. Kështu deklaroi Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken para samitit të ministrave të jashtëm të Paktit Atlantik.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re