Edi Rama: Putini e ka unifikuar Europën në shumë pak ditë duke rikthyer në kohë më të arta të unitetit të saj, siç dëshmojnë ata që njohin Europën nga librat dhe historia.

Jo 8 vjet më parë, por kur kishim presidencën e OSBE. Ishte një situatë e tensionuar. Ishim në zonën ku ndahen dy anët, fillonte zona e republikave të saponjohura nga Putin. Ishte një situatë si në filmat e hollivudit post-apokalips, por sureale. Dallimi ishte se nuk ishte film.

Me Lavrov jam takuar. Kam patur bisedë të gjatë, por dhe në të gjitha bisedat të bëra atë kohë. Rusia kishte një pezm të madh në Ukrainë në aerport me marrëveshjen e Minskut, për sjelljen e Perëndimti dhe shumë çështje të panegociueshme me ata vetë. Smund të them kurrë qëe e kam ndjerë këtë që erdhi. Përveç shërbimit sekret, askush nuk kishte bindjen që Putin do tentonte një agresion të Ukrainës.Ishte replikja ime dhe u vendos në llogarinë e ambasadës së SHBA. Shqipëria sot gjendet në kulmin e politikës së vetë të jashtme për shkak të pozicionit të jashtëzakonshëm në tryezën e politikës globale të Këshillit të Sigurimit. Shba kërkuan ngA Shqipëria të bëhen pengmbajtëse të dosjes së Ukainës. Rezoluta u votua me një shumicë të rrallë, rezoluta u iniciua nga SHBA dhe Shqipëria. Jo rastësisht po investohjet në infrastrukturë në bazë aviacioni dhe bazë e forcës operacionale amerikane. Shohim me më tepër vëmendje.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re