Kryeministri polak dhe ai grek i dërguan një letër Komisionit Evropian në të cilën bëjnë thirrje për krijimin e një sistemi evropian të mbrojtjes ajrore, tha kryeministri polak Donald Tusk, raporton Reuters.

Rëndësia e mbrojtjes ajrore është një fokus për Poloninë, pasi ajo kufizohet me Ukrainën dhe ka parë raketa të hyjnë në hapësirën e saj ajrore.

“I dërgova një letër Komisionit Evropian, së bashku me kryeministrin (grek) Mitsotakis, në lidhje me një politikë të përbashkët evropiane të mbrojtjes”, tha Tusk gjatë një interviste me TVP Info të enjten në mbrëmje.

Tashmë ka një reagim shumë pozitiv nga Komisioni Evropian për ta bërë mbrojtjen kundër raketave dhe kundërajrore një detyrë të përbashkët për Evropën, sepse përfshin shumë para.

Mbështetja e Presidentes së KE-së

Ai tha gjithashtu se vendet evropiane duhet të ndalojnë konkurrencën për të krijuar sistemet e tyre të mbrojtjes ajrore dhe të fillojnë bashkëpunimin, duke përfshirë investimet e përbashkëta në industrinë e mbrojtjes.

“Ne kemi nevojë për më pak fragmentim dhe projekte të përbashkëta. Si një mburojë e mbrojtjes kundërajrore, siç u propozua nga Kyriakos Mitsotakis dhe Donald Tusk”, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në Platformën X.

Tusk tha në prill se gjeneralët polakë dhe shefi i Zyrës së Sigurisë Kombëtare Jacek Siewiera i thanë atij se ishte një ide e mirë që Polonia të ishte pjesë e disa projekteve të mbrojtjes ajrore.

“Vetëm një Evropë e fortë, e bashkuar që ndjek një politikë të përbashkët mbrojtëse… do të jetë në gjendje të parandalojë luftën. Ne po përgatitemi për luftë, jo sepse do të ndodhë, por që të mos ndodhë”, tha Tusk.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re