Një deputet gjerman i Parlamentit Evropian ka vënë në pikëpyetje se si po përparon anëtarësimi i Shqipërisë në BE ndërsa qentë e rrugës po grumbullohen dhe helmohen në të gjithë vendin, duke përfshirë edhe Tiranën.

Martin Buschmann, anëtar i Partisë për Mbrojtjen e Kafshëve, që përfaqëson Gjermaninë në PE, ka dhënë alarmin për “vrasjen masive të qenve të rrugës në Shqipëri”.

“Ndaloni të vrisni miqtë tanë më të mirë” –shkruan ai.

Në një postim në Facebook, eurodeputeti shkruan se “në Shqipëri qentë e rrugës po vriten masivisht nga qeveria”. Si i tillë, ai njoftoi se do të paraqesë një kërkesë me shkrim në lidhje me pranimin e Shqipërisë në BE dhe përmbushjen e kritereve.

Ai vë në dukje se si kandidate, Shqipëria duhet të ndjekë rregulloret e BE-së për mbrojtjen e kafshëve.

“Trupat e tyre të pajetë më pas hidhen në deponinë komunale. Duhet të supozojmë se mijëra qen rrugësh kanë ngordhur në këtë mënyrë mizore vitet e fundit”, shkroi ai.

Eurodeputeti vuri në dukje se këto krime janë evidentuar nga pamjet video, fotot, dëshmitë dhe hetimet, duke shtuar se për këtë çështje janë zhvilluar peticione dhe protesta.

“Si do të ndikohet në perspektivat e fillimit të negociatave të hyrjes me Shqipërinë nga fakti se Shqipërisë duket se i mungojnë çdo standard minimal në mbrojtjen e kafshëve dhe për tjetrin protesta e gjeneve të vezëve duke u shpërfillur nga qytetarët?

Buschmann vuri në dukje gjithashtu se ka pyetje legjitime nëse Shqipëria i ka përmbushur kriteret për t’u anëtarësuar në BE.
“Vendi vazhdon të luftojë me një proces rraskapitës reformash. Në veçanti, BE kërkon të garantojë funksionimin e Gjykatës Kushtetuese, përpjekjet drejtuese të reformës në drejtësi, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, modernizimin e administratës publike dhe ruajtjen e të drejtave të njeriut”, shkruan ai.

Exit ka realizuar disa intervista për vrasjen masive të qenve shqiptarë të rrugës. Potencialisht mijëra qen mblidhen çdo vit, dërgohen në klinikën veterinare shtetërore në Kombinat dhe më pas vriten me injeksion. Shumë të tjerë vriten me ushqime të helmuara nëpër qytet.

(E.D/faxweb.al)

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re