Qeveria britanike tha se po ngrinte tarifën e abonimit për dy vjet dhe në përgjithësi vuri në pikëpyetje një mënyrë të tillë financimi të BBC-së, e cila u vlerësua si një sulm politik në një kohë kur Boris Johnson ishte përfshirë në skandale.

“BBC është një institucion i madh kombëtar që zë një vend unik në trashëgiminë tonë kulturore (…), por në një kohë kur familjet po luftojnë me kostot e larta të jetesës, ne nuk mund të kërkojmë thjesht nga familjet që punojnë shumë të paguajnë abonime edhe më të larta televizive”, tha në parlament ministrja e Kulturës Nadine Dorries.

Sipas një raporti të agjencisë së lajmeve AFP, Dorries njoftoi se shuma e abonimit, të cilën BBC dëshiron ta rrisë në 180 paund, do të ngrihet në 159 paund (190 euro) deri në vitin 2024 dhe më pas do të “rritet në përputhje me inflacionin mbi katër vitet e ardhshme”.

Dorries njoftoi në Twitter gjatë fundjavës se dëshiron të anulojë abonimin e saj në vitin 2027.

Masa ka ndezur një stuhi pasi institucioni i BBC-së në Britaninë e Madhe po kalon një periudhë të ndjeshme, e përfshirë mes përpjekjeve për të tërhequr audiencë më të re, kritikave të ashpra nga autoritetet për mungesën e supozuar të objektivitetit dhe shkurtimeve buxhetore që tashmë kanë ulur kostot në vitet e fundit.

Richard Sharp, president i grupit audiovizual dhe Tim Davie, drejtor ekzekutiv, thanë në një deklaratë se ishin “të zhgënjyer” dhe shtuan se abonimi pasqyronte “vlerën më të mirë për paratë”.

Mediat shkruajnë se ky vendim është pjesë e një pakete masash me theks populist që duhet t’i mundësojë kryeministrit Boris Johnson të fitojë votat e bazës.

Johnson po përjeton krizën më të keqe që nga ardhja në pushtet në verën e vitit 2019 pas zbulimit të organizimit të festave në Downing Street, ndërkohë që masa të rrepta epidemiologjike ishin në fuqi në MB.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re