Qeveria katalanase: Për pavarësi votuan 90 për qind të votuesve

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Më shumë se dy milionë votues votuan për pavarësinë e Katalonjës, sipas qeverisë katalane, shkruan Al Jazeera, përcjell Kosova Post.
Qeveria katalunase ka njoftuar se gati 2.26 milionë votues erdhën në referendumin e së dielës për pavarësinë e Katalonjës, nga të cilat 90 për qind votuan për pavarësinë e asaj krahine verilindore të Spanjës.
‘Nga 2,262,424 fletëvotime që nuk ishin konfiskuar, 2,020,144 ishin rrumbullakosur ‘PO’, 176,566 votues rrumbullakosën ‘JO’, 45,586 fletë votimi nuk ishin përfunduar dhe 20,129 ishin të pavlefshëm’, qeveria katalane në Twitter.
5.3 milionë qytetarë me të drejtë vote regjistrohen në rajon dhe mediat raportojnë se 42.3 përqind e tyre votuan për zgjedhjet./Kosova Post.net

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë