Qyteti gjerman Ostelsheim zgjodhi një refugjat sirian si kryetar bashkie, me një shumicë absolute prej 55.41 për qind të votave.

29-vjeçari Ryyan Alshebl, i cili u largua nga Siria në vitin 2015, kandidoi si kandidat jopartiak për kryetar bashkie të Ostelsheim, në shtetin federal jugperëndimor të Baden-Wuerttemberg.

Ai i cilëson përvojat e tij në fushatën zgjedhore si “kryesisht pozitive”.

Në moshën 21-vjeçare, Alshebl u largua nga vendlindja e tij, Suwayda, në Sirinë jugore.

Sipas Unionit të Komunave të Baden-Vyrtemberg, deri më tani nuk ka pasur kandidatë të tjerë me origjinë siriane në zgjedhjet për kryetar bashkie.

Në zgjedhjet e së dielës, Alshebl mundi kandidatët jopartiakë Marc Strauss dhe Mathias Fey.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re