Home BOTA Qyteti ukrainas Dnieper në flakë pas sulmeve ajrore ruse

Qyteti ukrainas Dnieper në flakë pas sulmeve ajrore ruse

0
Qyteti ukrainas Dnieper në flakë pas sulmeve ajrore ruse

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Rusia ka kryer sulme ajrore në qytetin Dnieper në lindje të Ukrainës, njoftuan shërbimet ukrainase për situata të jashtëzakonshme.

Theksohet se zjarrfikësit po luftojnë me zjarret që shpërthyen pas sulmit.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt, shkaktoi reagimin e faktorit ndërkombëtar dhe çoi në sanksione serioze financiare kundër Moskës.

Sipas OKB-së, të paktën 549 civilë u vranë dhe 957 u plagosën në Ukrainë që nga fillimi i luftës dhe ka shqetësime se shifrat mund të jenë më të larta. Më shumë se 2.3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në vendet fqinje, thonë nga Agjencia e OKB-së për Refugjatët.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë