Sot partia socialiste mbledh asamblene; dhe vendimi me I rendesishem I ketij forumi eshte ne fakt vendimi I kryeministrit Rama nese do te ndryshoje kabinetin e tij qeveritar apo do te vazhdoje te drejtoje vendin me te njejtet ministra.

Zerat se Rama pas fitores se bujshme te zgjedhjeve lokale mund te ndryshoje qeverine jane bere edhe me te forte, pasi vete shefi I qeverise pak dite me pare e la te hapur idene e ndryshimeve.

 

EDI RAMA

KRYEMINISTER I SHQIPERISE

25 GUSHT 2023

“Së shpejti do të mbledhim dhe Asamblenë Kombëtare të Partisë Socialiste për të marrë disa vendime për ecurinë e mëtejshme të qeverisë.”

 

Eshte e veshtire te parashikosh vendimarrjen e kryeministrit ne raport me kabinetin qeveritar apo se cilet ministra ai do te largoje.

 

Mbetet per tu pare se si do te veproje shefi I qeverise edi rama me ministren e bujqesise, për të cilën hetuesit e Bashkimit Evropian dyshojnë për korrupsion me fondet e AZHBRR-së.

 

Mbetet per tu pare nese Olta Xhacka do te vazhdoje te jete shefe e diplomacise edhe pse fati I mandatit te si deputete do te vendoset nga gjykata Kushtetuese.

 

Nga ana tjeter ende nuk dihet si do te veproje edi rama me ministren e financave Delina Ibrahimaj, per te cilen ne muajin korrik lajmi I shkarkimit u publikua ne media por u mohua nga vete shefi I qeverise.

 

Sot Asambleja Kombëtare do të duhet të vendosë edhe datën për kongresin e jashtëzakonshëm të socialistëve, i parashikuar të mbahet në fund te shtatorit ose fillim te tetorit.

 

Në kongres socialistët do të vendosin për numrin dy të tyre që deri më tani si detyrë po e ushtron Blendi Klosi dhe për drejtuesit e rinj të sekretariateve.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re