Kryeministri Rama permes nje interviste per median malazeze A plus TV, komentoi gjeresisht marredheniet e tij dhe te Shqiperise me vendet fqinje, tensionin mes Kosoves dhe Serbise si dhe perspektiven euro-atlantike te vendeve te Ballkanit Perendimor.

Rama vleresoi miqesine qe ka me poltikanin e njohur malazes Milo Gjukanovic, por tha gjithashtu se kryeministri ne detyre Dritan Abazavic, eshte nje fenomen i pabesueshem ne rajon, ne politike,

 

Milo është një mik dhe ai do të jetë gjithmonë një mik. Po, e kam përkrahur në një moment të vështirë sepse ai atëherë mbrojti bashkëpunimin multietnik… Por kjo nuk më pengon dhe nuk mund të më pengojë të them bazuar në fakte se Dritani është një fenomen. Ai është një fenomen i pabesueshëm në rajon, në politikë. Për mendimin tim është i vetmi, në mos gaboj, që arriti të krijojë një lëvizje që në qendër të saj ka qytetarët, e cila në vetvete është multietnike, e hapur për të gjithë”, tha kryeministri i Shqipërisë Edi Rama. në një intervistë ekskluzive për A plus TV.

 

Ai tha se po jetojmë në kohë të vështira që mund të jenë edhe më të vështira, por se pavarësisht kësaj është optimist “sepse ka disa lajme të rëndësishme nga viti i kaluar që lidhen me pozicionin politik të Ballkanit Perëndimor në Evropë dhe në botë”.

 

“Nuk do të jetë kurrë e lehtë dhe nuk pres që të bëhet më e lehtë”. Mendoj se të gjithë duhet të përgatitemi që të bëhet më e vështirë, sepse gjërat po ndërlikohen gjithnjë e më shumë në çdo aspekt… Duhet të punojmë shumë, të përpiqemi të punojmë edhe më shumë, të mos humbasim besimin, të vazhdojmë dhe të mos harrojmë kurrë se ku jemi. vij nga. Ballkani, Ballkani Perëndimor, nuk ka qenë kurrë në një pozitë më të mirë”, tha Rama.

 

I pyetur se çfarë do të thotë për rajonin që Mali i Zi ka per here te pare një kryeministër që është shqiptar , Rama tha:

 

“Jo vetëm që është shqiptari i parë që është kryeministër i Malit të Zi, por është edhe kryeministri i parë. ministër që vërtet nuk ngurron të thotë se është shqiptar apo është ky apo ai, sepse beson dhe vepron në bazë të bindjes se është shtetas i Malit të Zi dhe mënyrës sesi komuniteti serb i afrohet atij. si shqiptar, mënyra se si i trajton disa çështje të pazgjidhura është e guximshme, por mbi të gjitha është e admirueshme, sepse nuk ka hendek mes asaj që thotë dhe asaj që bën, gjë që nuk është shumë e zakonshme në politikë dhe në jeta”.

 

Rama foli edhe për problemin e Kosovës, marrëveshjen franko-gjermane që i ofrohet Beogradit dhe Prishtinës, marrëdhëniet e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç…

 

“E ndoqa deklaratën e fundit të presidentit Vuçiç nga Davos dhe mendoj se ishte mjaft e respektueshme duke pasur parasysh mënyrën se si ai shprehu nevojën për të ecur përpara. Sigurisht, në mënyrën e tij karakteristike shumë të veçantë të komunikimit, por tregoi respekt”, komentoi Rama.

 

Për faktin se ai ka marrëdhënie të mira me Abazoviçin dhe Gjukanoviçin, si dhe me Vuçiçin dhe Kurtin, pavarësisht marrëdhënieve të tensionuara mes këtyre liderëve në rajon, Rama tha:

 

Dëgjo, Milo sulmon Dritanin dhe Dritanin, nuk e di nëse e sulmon Milo apo jo.  Dritani është shumë më i fiksuar pas korrupsionit dhe krimit të organizuar si një fenomen që duhet zhdukur nga shoqëria malazeze. Po ashtu, mes presidentit të Serbisë dhe kryeministrit të Kosovës, ka shumë sulme që ndonjëherë janë edhe më të rënda. Dhe njerëzit më pyesin, si është e mundur që ju, ju e dini, por imagjinoni nëse të gjithë shikonin vetëm bardh e zi dhe nëse të gjithë mbanin pozicionet e tyre dhe nëse askush nuk fliste me askënd. Gjërat nuk mund të ishin më mirë. Prandaj, është gjithmonë më mirë të bisedoni me njerëzit, të përpiqeni të kuptoni arsyet, të paraqisni argumentet tuaja. Presidenti Vuçiç dhe unë kemi gjithmonë qëndrime shumë të forta, pikëpamje krejtësisht të ndryshme për çështjen e Kosovës, të cilën ai e quan Kosovë dhe Metohi. Për mua është shteti i lirë, demokratik, sovran i Kosovës. Por nëse situata është e tillë për momentin, mendoj se ndërkohë gjërat, e dini, po përparojnë, gjërat po ndryshojnë. Gjërat po ecin në drejtimin e duhur. Ngadalë, por ata po lëvizin. Dikur nuk kishim komunikim dhe ishte e pamundur të imagjinohej që serbët dhe shqiptarët të ishin në të njëjtën tryezë. Pra, do të duhet kohë, do të duhet kohë, por kjo është në rregull.

 

Rama më pas përmendi një shembull tjetër që e bën atë një politikan të veçantë jo vetëm në rajon.

 

“UNË JAM PËR SHEMBULL NJË MIK SHUM I MIRË I XHORX SOROS DHE REJEP TAJIP ERDOGAN TI E DI, DHE KY ËSHTË  NIVEL ME MË I LARTË KONFLIKTI, LE TË THEMI ESHTE EDHE NJË DUEL NE NIVEL GLOBAL.

 

Rama foli edhe për projektin Open Balkan, tema ekonomike që lidhen me bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor… Biseda u mbyll me një temë krejtësisht apolitike, në të cilën kryeministri shqiptar komentoi Malin e Zi nga këndvështrimi i profesionit të tij kryesor – një artist.

 

“Mali i Zi është i vogël, por është vend i artistëve të mëdhenj. Njëri prej tyre ishte shoku im shumë i dashur nga Tuzi, Leo Đokaj. Ai u nda nga jeta, por ruaj kujtime të mrekullueshme për të dhe falë tij e njoh më mirë skenën e artit malazez dhe historinë e tij të artit, që është e pabesueshme, vërtet e pabesueshme”, përfundoi Rama./ Burimi: A plus TV