Asnjë gjurmë plumbash nuk u gjet në trupin e helikopterit të presidentit të ndjerë iranian Ebrahim Raisi, i cili u rrëzua në fillim të kësaj jave, sipas një deklarate nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Iranit.

“Nuk u gjetën gjurmë plumbash apo objektesh të ngjashme në trupin e helikopterit të rrëzuar”, thuhet në një deklaratë të kanalit televiziv IRIB.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Iranit tha se po publikon gjetjet paraprake të hetimit për aksidentin fatal që i mori jetën presidentit dhe siç thekson “mund të thuhet me siguri se nuk ka pasur plumba”.

Raporti përsëriti gjithashtu se mbeturinat u gjetën duke përdorur dronët iranianë, duke hedhur poshtë pretendimin e Ankarasë se droni turk Akinci gjeti mbeturinat.

Arkivoli i Raisit u dërgua në Mashhad në Iranin verilindor pasi një procesion funerali u mbajt në nder të tij këtë mëngjes në qytetin lindor të Birzad, ku mijëra njerëz dolën në rrugë për të bërë nderimet e tyre të fundit.

Raisi, 63 vjeç, shihej gjerësisht si një kandidat për të pasuar liderin suprem 85-vjeçar Ali Khamenei.

Tetë pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit vdiqën kur helikopteri u rrëzua në një zonë malore pranë kufirit me Azerbajxhanin.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re