Vdekja e ish-Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA Donald Rumsfeld ka provokuar reagime të përziera në SHBA.

Ish-Presidenti i SHBA George W. Bush tha në një deklaratë se Rumsfeld, i cili punoi në kabinetin e tij, do të mbahet mend si një person me “humor të mirë dhe zemër të madhe” dhe kujtoi sulmin ndaj Shteteve të Bashkuara.

“Në mëngjesin e 11 shtatorit 2001, Donald Rumsfeld u ndesh me zjarrin e Pentagonit për të ndihmuar të plagosurit,” shkroi Bush.

“Për pesë vitet e ardhshme, ai ishte në shërbim të përhershëm si Ministër i Luftës dhe ai e kreu atë detyrë me forcë, aftësi dhe nder,” shtoi ai.

Por ndërsa Bush e mban mend Rumsfeld për mirë, duket se historia nuk do ta shikojë trashëgiminë e tij në këtë mënyrë, duke gjykuar nga reagimet e para për vdekjen e tij.

Lufta e justifikuar nga të dhëna të pasakta

Bush dhe Rumsfeld filluan një luftë në Afganistan pas sulmeve të vitit 2001 në New York dhe Pentagon dhe ishin fillimisht të suksesshëm, por vitet e ngecjes pasuan, lufta në Irak u bazua në keqinformim, dhe publiku ndërkombëtar u trondit, midis polemikave të tjera, mbi torturat dhe vrasjen e civilëve nga ushtria amerikane.

Rumsfeld tha se lufta me Irakun, e cila filloi në bazë të pretendimeve se Presidenti i atëhershëm irakian Saddam Hussein kishte armë të shkatërrimit në masë, do të jetë jetëshkurtër.

“Unë mund t’ju them se përdorimi i forcës në Irak do të zgjasë për pesë ditë, pesë javë ose pesë muaj, por sigurisht nuk do të jetë më i gjatë se kaq,” tha Rumsfeld në një intervistë në 2002.

Oliver Willis, redaktor i The American Independent, gjithashtu e kujtoi këtë, duke cituar deklaratën e Rumsfeld rreth programit të pretenduar bërthamor të Huseinit, i cili justifikoi luftën.

Lufta zgjati për më shumë se tetë vjet, nga marsi 2003 deri në dhjetor 2011, kur Presidenti i atëhershëm i SHBA Barack Obama i dha fund asaj. Sidoqoftë, konfliktet u përhapën edhe në Siri, ku Shtetet e Bashkuara ishin të angazhuara në mënyrë të konsiderueshme ushtarakisht deri në vitin 2017.

Qindra mijëra njerëz u vranë në luftën në Irak, përfshirë dhjetëra mijëra ushtarë amerikanë. Numri i saktë i viktimave civile irakiane është i panjohur. Zyrtarët irakianë vlerësojnë se ka pasur midis 185,724 dhe 208,831 që nga viti 2003.

Provat e aprovuara 20-orëshe

Në atë, por edhe në luftën në Afganistan, e cila vazhdon edhe sot, Shtetet e Bashkuara iu drejtuan torturave të të burgosurve.

George Zornick, redaktor i Huffington Post, ndau një dokument të nënshkruar nga Rumsfeld më 2 dhjetor 2002, duke lejuar prova dhe metoda 20-orëshe që shkaktojnë fobi dhe stres.

Këto, si dhe teknika të tjera, u bënë të njohura si “marrje në pyetje e përparuar” gjatë mandatit të Bushit, ndërsa ekspertët i quajtën “tortura”.

Zornick vuri re shkrimin e Rumsfeld në fund, me fjalët që sfidonin kufizimin në këmbë për katër orë: “Unë qëndroj tetë deri në dhjetë orë në ditë. Pse qëndrimi i kufizuar në katër orë?

Jameel Jaffer, kreu i Institutit në Universitetin Columbia dhe ish-nënkryetar i Bashkimit për Liritë Civile Amerikane, shkroi në Twitter: “Rumsfeld dha urdhra që rezultuan në abuzim dhe torturë të qindra të burgosurve në qendrat e SHBA në Afganistan, Irak dhe Guantanamo . Kjo duhet të jetë në krye të çdo nekrologjie”.

Por Condoleezza Rice, ish-Sekretare e Shtetit e SHBA, shkruan se aajo e mban mend Rumsfeld si “një nëpunës publik mbresëlënës dhe i përkushtuar”:

Ajo pretendon se do t’i mungojë Rumsfeld si një “koleg dhe mik”.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re