Kaosi që përkrahësit e Presidentit në largim të SHBA Donald Trump shkaktuan në Kongresin e SHBA të enjten, u dënua në mediat botërore nga tituj si “Trump i vuri flakën Uashingtonit”, “Demokracia nën rrethim” ose “Pushteti i çmendurisë”.

Shumica e mediave botërore fajësojnë drejtpërdrejt presidentin në largim për dhunën, duke e akuzuar atë për inkurajimin e protestuesve, raporton AFP.

Në Mbretërinë e Bashkuar, kopertina e The Times thotë se “mbështetësit e Trump kanë rënë në zemrën e demokracisë amerikane”.

Gazeta britanike përshkruan se si “demokratët dhe republikanët vendosën maska ​​me gaz dhe fshiheshin nën tavolina ndërsa punonjësit e tyre fshiheshin në zyra”.

“Demokracia nën rrethim”, është titulli në Daily Telegraph, e cila shkruan për “skena dhune dhe kaosi të paparë” në Uashington dhe “një luzmë të mbështetësve të Trump-it” që hynë në Kapitol.

Për The Guardian, kjo ishte “sfida më dramatike për sistemin demokratik amerikan që nga Lufta Civile”.

Në shumicën e të përditshmeve evropiane, fjalët “kaos” dhe “turp” përsëriten në përshkrimin e ngjarjeve në kryeqytetin amerikan.

Die Welt i Gjermanisë hapet me titullin “Dita e turpit për demokracinë amerikane”.

“Shtetet e Bashkuara përjetuan një grusht shteti të parë në tentativë,” shkroi Clemens Wergin, një korrespodent për gazetën Uashington.

“Presidenti, gënjeshtrat e tij dhe republikanët jovertebrorë janë politikisht përgjegjës për këtë,” shtoi gazetari.

Sueddeutsche Zeitung ofron titulluar “Grushti i çmendurisë” dhe shkruan gjithashtu për “turpin e Uashingtonit”, ndërsa El Pais i Spanjës shkruan se Trump “inkurajoi kaos”.

E përditshmja italiane La Repubblica shkoi edhe më tej, duke bërë një paralele me diktatorin italian Benito Mussolini dhe ardhjen e tij në pushtet në vitet 1920.

“Amerika, e gjithë Amerika, ndiqte ngjarje të drejtpërdrejta në televizion që i ngjanin një marshimi drejt Romës – një inkursion në Kapitol dhe një sulm ndaj shenjtërisë së demokracisë,” shkroi Maria Platera në artikull.

La Corriere della Serra krijoi një profil të Djemve Krenarë, mbështetës të ekstremit të djathtë të presidentit në ikje të SHBA.

“Ekstremistët e djathtë, por edhe gratë dhe të rinjtë, drejtpërdrejt të thirrur nga Trump, i cili më pas u përpoq të qetësonte situatën në television, duke thënë: “Ne jemi një parti e rendit dhe ligjit”. “Por ishte tepër vonë”, shkruan Corriere.

Liberation francez shkruan në faqen e parë për “strategjinë e kaosit” të Trump-it, ndërsa brenda gazetës shkruhet se “Trump i vuri flakën Uashingtonit”.

“Sulmi i Trump-it ndaj demokracisë amerikane u bë konkret dhe simbolik kur mbështetësit e tij, të tërbuar nga fjalimi i tij, arritën të hynin në Kapitol”, shkruan prestigjozja franceze.

Kolumnisti i Le Figaro, Philippe Gelie shkruan se Trump mund të ketë përfunduar mandatin e tij si “president i popullit”, me një trashëgimi që është e diskutueshme por nuk mund të injorohet.

“Në vend të kësaj, narcizmi i tij ishte më i fortë se dinjiteti i tij,” shkroi Gelie, duke shtuar se presidenti në ikje “shkelte demokracinë”.

“Shtetet e Bashkuara kanë rënë në nivelin e vendeve të Amerikës Latine”, shkruan braziliania O Globo.

“Objektivi ishte Kapitoli, jo ‘binjakët’ (kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë të shembura më 11 shtator 2001), por ky ishte gjithashtu terrorizëm,” shkroi Eliana Cantanhede në një artikull për O Estado de S. Paulo.

Nga ana tjetër, Al-Ahram i Egjiptit, shkruan për “vdekjen e lirisë amerikane dhe rënien e vlerave që Shtetet e Bashkuara përpiqen pa u lodhur të eksportojnë nëpër botë dhe të cilat i përdor si arsye për të ndërhyrë në punët e shteteve të tjera”.