Një nga drejtuesit e komunitetit QAnon nga Arizona, Jake Agnelli, është figura më mbresëlënëse e ndërhyrjes së dhunshme të mbështetësve të Presidentit të SHBA Donald Trump në Kongres.

Anëtarët e këtij komuniteti besojnë se Presidenti Trump po zhvillon një luftë të fshehtë kundër një zinxhiri të fuqishëm pedofil satanik dhe kundër njerëzve-hardhucave, të cilët në të vërtetë po drejtojnë botën. Ata kanë përsëritur për muaj me radhë se Trump fitoi zgjedhjet por u grabit, kështu që është logjike që ata morën pjesë në përpjekjen për grusht shteti të mërkurën.

Kush është i fortë Agnelli?

Ai është një këngëtar dhe aktor pak i njohur dhe jo shumë i suksesshëm nga Arizona. I njohur gjithashtu si Q Shaman, Jake Agnelli është udhëheqësi i kësaj lëvizjeje konspirative. FBI e ka vendosur në listën e organizatave potencialisht të rrezikshme, por Donald Trump është i lumtur dhe shpesh ndan postimet e tyre, plot teori të pabesueshme konspirative.

I zhveshur deri në bel, me fytyrë të pikturuar në të kuqe, të bardhë dhe blu, me një mbulesë koke vikinge të bërë nga lëkura dhe brirët e kafshëve, Angelli është bërë një figurë goditëse e kësaj lëvizjeje bazuar në teoritë e konspiracionit.

Me brirë bualli në kokë, ai bëri selfie rreth Kapitolit të mërkurën dhe marshoi nëpër ambientet e Kongresit me një megafon. QAnon është, siç shkruan Faktograf, një derivat i Q Anonymous. Facebook dhe rrjete të tjera sociale ndalojnë mijëra faqet e tyre me trillime të çmendura, por Trump i mbështet ata dhe kandidatët e tyre fitojnë listat zgjedhore.

Ndjekësit e QAnon kanë luajtur një rol të rëndësishëm në protestat e “Stop Vjedhjes” në dy muajt e fundit që kur Joe Biden fitoi zgjedhjet presidenciale në SHBA. Të mërkurën, shumë QAnons festuan rrethimin e Kapitolit si një “hap të parë” në një lloj lufte civile.

“Q Shaman” është një nga shumë personazhet në botën e gjallë të QAnon, veprat e të cilit frymëzojnë dhe ndikojnë tek të tjerët, kështu që aktori pak i njohur i Arizonës brenda lëvizjes gëzon një popullaritet të konsiderueshëm. Të mërkurën pasdite, ai mori mikrofonin jashtë ndërtesës së Kapitolit dhe u bëri thirrje njerëzve të shpërndahen”, raportoi New York Times.

Ai kaloi një pjesë të rinisë së tij duke u përpjekur të depërtonte si aktor dhe më pas si këngëtar, por nuk ishte i suksesshëm në asnjërën prej tyre.