Themeluesi dhe lideri i grupit të ekstremit të djathtë “Oath Keepers”, Stewart Rhodes, u dënua me 18 vjet burg për rolin e tij në sulmin nga mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump në Capitol-in e SHBA më 6 janar 2021.

Në nëntor, një juri në Uashington dënoi Rhodes, 57 vjeç, dhe Kelly Meggs, 53, udhëheqësen e Oath Keepers në Florida, me akuza për rebelim.

Rhodes më pas u shpall fajtor për orkestrimin e një komploti javor që kulmoi me ndjekësit e tij që sulmuan Capitol-in, duke u përpjekur të parandalonin shpalljen e fitores për Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Para dhënies së dënimit, gjyqtari Amit Mehta tha se ai është një kërcënim i vazhdueshëm për SHBA-në dhe se ai “dëshiron që demokracia në këtë vend të kthehet në dhunë”, raporton Zëri i Amerikës.

Ish-ushtar

“Në momentin që do të lirohesh, kurdo që të jetë, do të jesh gati të rrokësh armët kundër qeverisë tënde,” tha Mehta, të cilës prokurorët i kishin kërkuar të dënonte Rodosin me 25 vjet burg.

Rhodes, një ish-ushtar dhe i diplomuar në Shkollën Juridike të Yale, ishte personi i parë që u akuzua dhe u dënua më pas për komplot kryengritje në lidhje me ngjarjet e 6 janarit 2021.

Dënimi i Rhodes është më i gjati deri tani në qindra rastet e ndjekura penalisht për depërtim në Capitol.

Më shumë se 1000 mbështetës të Trump-it janë arrestuar për rolin e tyre në sulmin ndaj Kongresit, por shumica e tyre u përballën me akuza më pak të rënda se ato të ngritura kundër Rodosit dhe mbajtësve të tjerë të betimit, sipas Zërit të Amerikës.