Një recetë me vlera ushqyese që mund të përgatitet në pak minuta.

Perfekte për këto ditë të nxehta dhe një mënyrë e mirë për të marrë në një vakt një sërë lëndësh ushqyese. Më poshtë do të gjeni vlerat e lëndëve ushqyese si dhe mënyrën e përgatitjes.

Koha e përgatitjes: 10 minuta
Koha e gatimit: 5 minuta
Faktet e nutrientëve:
Kcal-275
Yndyrna-5 g
Yndyrna të ngopura-1 g
Karbohidrate-26 gr

Sheqerna-6 g
Fibra-8 g
Proteina-33 gr
Kripë-1.28 gr

Përbërësit:
-1 tufë të madhe me ashparag
-2 kanace tuna me nga 200 gr secila
-2 kanace me fasule kanelini me nga 400 gr secila
-1 qepë të kuqe, të prerë hollë

-1 lugë gjelle vaj ulliri
-1 lugë gjelle uthull vere të kuqe
-2 lugë gjelle “tarragon”, të prerë hollë

Përgatitja:
1. Gatuani ashparagun në një tenxhere të madhe me ujë për 4-5 minuta derisa të zbutet. Kullojeni, lërini të ftohen e më pas pritini në copa-copa(por jo shumë të vogla). Bashkoni së bashku tunën, fasulet, qepët dhe ashparagun në një tas të madh.
2. Përzieni vajin, uthullin dhe “tarragon-in” së bashku, e më pas hidhjani sallatës. Lëreni të ftohen dhe më pas shërbejini.

/shkollaeshendetit.com

https://berati.tv/wp-content/uploads/2023/02/makina-me-qera.png